Rozprávkové návody na zbohatnutie sa objavujú stále dookola. Za pár stoviek vás chcú naučiť, ako zarábať milióny. Je to podozrivé, divné, no čudujem sa že sa vždy nájde niekto, kto na to skočí, konštatuje v rozhovore analytik portálu Finstat Martin Lindák.

Na portáli financer.com ste sa umiestnili v rebríčku najlepších finančných influencerov 2022 na štvrtom mieste. Teší vás to?

Priznám sa, že som o tom doteraz ani nevedel, v každom prípade ma to potešilo. Na druhej strane, na Slovensku nie je tak veľa tvorcov obsahu či influencerov, ktorí sa venujú ekonómii a financiám. Väčšinu profilov majú finanční agenti, prípadne Národná banka Slovenska (NBS) v podobe svojho projektu 5peňazí.

Bitcoin
Neprehliadnite

Mladí investori si musia osvojiť mechanizmus zodpovednosti, inak ich biznis môže vyjsť draho

Máte youtubový kanál Ekonómia ľudskou rečou. Koľko mladých ľudí vo veku 18 až 30 rokov vás približne sleduje?

Aj keď som od začiatku spustenia kanálu očakával, že ho budú sledovať najmä mladí ľudia, tak len 36 percent mojich sledovateľov je vo veku 18 až 34 rokov. Zaujímavosťou je, že ma sleduje 13 percent ľudí v skupine 65 a viac rokov.

Aká je ich spätná väzba? Predpokladám, že témy ohľadom Ruska a Ukrajiny priniesli kontroverzné reakcie ako od mladších, tak i starších divákov.

Záleží to od toho, aké video a komentáre si pod ním otvoríte. Veľkú diskusiu rozpútalo napríklad video o tom, že za socializmu sme sa mali podstatne horšie. Vtedy som zaznamenal aj niekoľko negatívnych správ, napriek tomu, že dáta, ktoré som zverejnil, hovoria jednoznačne.

Keď si pozriete tému ruskej a ukrajinskej ekonomiky, tak sú tam skôr negatívne reakcie. Je to pochopiteľné, pretože sa tam zbiehajú podporovatelia Ruska. V zásade sú však reakcie pozitívne.

Prečo ste sa vlastne rozhodli založiť vzdelávací kanál?

Ekonómiu som študoval a bavila ma od strednej školy. Počas pandémie som sa trochu doma nudil a spomenul som si na radu kamaráta. Ten mi poradil, nech začnem s tvorbou videí o ekonómii a financiách, lebo na Slovensku to prakticky nikto nerobí. Tak som začal. Popravde som tomu veľmi nedôveroval, ale postupne kanál vyrástol, tak som to začal brať serióznejšie. Samozrejme, stále mám popritom klasické zamestnanie a pracujem ako analytik pre Finstat.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa