Slovenské banky majú za sebou najúspešnejší štvrťrok za celé obdobie od zavedenia eura v roku 2009. Počas prvých troch mesiacov tohto roka vykázali čistý zisk po zdanení 229 miliónov eur. Vôbec po prvý raz za uvedené obdobie sa v rámci jedného kvartála dostali nad hranicu dvesto miliónov eur. V doteraz najúspešnejšom roku 2011 zarobili za jeden kvartál necelých 175 miliónov eur.

Dobré časy signalizujú aj zverejnené hospodárske výsledky najväčšej domácej banky. Slovenská sporiteľňa v prvom kvartáli 2023 vykázala čistý zisk 68,1 milióna eur. V rovnakom období minulého roka to bol „len“ 35,8 milióna eur.

Takmer dvojnásobný nárast ziskovosti je obrovský úspech. V časoch krachujúcich amerických bánk sa slovenskému finančnému domu darí plniť ambiciózne nastavený plán výnosov. Slovenská sporiteľňa je spokojná najmä s vývojom v úverovaní korporátnych klientov. „Takmer tretinový medziročný rast objemu v tomto segmente je skvelým výsledkom,“ hovorí Pavel Cetkovský, finančný riaditeľ a člen Predstavenstva Slovenskej sporiteľne.

Posledné tri mesiace minulého roku manažment banky so znepokojením sledoval ochladenie záujmu o úvery zo strany retailových klientov. Počas prvého kvartálu tohto roka sa situácia zlepšila a v medziročnom porovnaní rástli aj pôžičky bežným ľuďom. Celkovo sa objem poskytnutých úverov medziročne zväčšil o 10,4 percenta. Vo finančnom vyjadrení narástol od prvého kvartálu 2022 do prvého kvartálu 2023 zo 16,0 na 17,6 miliardy eur.

„Slovenské firmy, a teda aj celá ekonomika sú stále v celkom dobrej kondícii. Firmy nemusia prepúšťať, stále mierne klesá aj podiel nesplácaných úverov a vďaka tomu môžeme držať rizikové náklady na veľmi nízkej úrovni. A keďže prevádzkové náklady dokážeme držať pod kontrolou, podarilo sa nám dosiahnuť pozitívny výsledok,“ zhrnul P. Cetkovský.

Straty sú zanedbateľné

Zvyšné banky zverejnia detailné hospodárske výsledky v najbližších dňoch. Z kvartálnych výsledkov sektora je vidieť pokračovanie minuloročného trendu rekordných ziskov. Čistý zisk po zdanení za všetky domáce banky v medziročnom porovnaní narástol o 91 miliónov na spomínaných 229 miliónov eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa