Akcie v Spojených štátoch v závere týždňa oslabili. Makroekonomické štatistiky vychádzajú zmiešane, investori sa navyše obávajú možného zvýšenia dane z príjmov právnických osôb v USA, šírenia delta varianty koronavírusu aj zníženia nákupov aktív zo strany americkej centrálnej banky. Informácie prináša stránka Investiční web.

Index Dow Jones, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, klesol v piatok o 0,48 percenta na 34 584,88 bodu. Širší index S&P 500, kde je zastúpených 500 najväčších firiem v USA, odpísal 0,9 percent na 4 432,99 bodu. 

Index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil tiež o 0,9 percent na 15 043,97 bodu. Index volatility,  prezývaný aj ako index strachu - VIX vzrástol o 11,34 percenta na 20,81 bodu. 

Ako zhrnula TASR, straty zaznamenali v piatok predovšetkým veľké technologické firmy. Akcie Facebooku  oslabili o 2,2 percenta. Hodnota akcií Alphabet, Apple a Microsoft poklesla  takmer o 2 percentá.

Klesli aj akcie výrobcov vakcín. Dôvodom bolo rozhodnutie poradného výboru agentúry pre potraviny a lieky FDA, ktorý odmietol plán týkajúci sa podania tretej, takzvanej podpornej dávky vakcíny od Pfizeru a BioNTechu širokej verejnosti. Akcie Pfizeru sa znížili o 1,3 percenta, BioNTechu o 3,6 a Moderny o 2,4 percenta.

Ceny ropy klesli o 0,9 percenta, zlato zakončilo deň na zelenej nule a striebro odpísalo 2,4 percenta . Ľahko pod percento stratil Bitcoin.

Za celý týždeň stratil Dow 0,07 percenta, S&P 500 0,57 percenta a Nasdaq Composite 0,47 percenta. S&P 500  za dva uplynulé týždne vykázal najhlbší prepad (-2,26 percenta). Viac sa za obdobie dvoch týždňov znížil naposledy koncom februára, kedy odpísal 3,14 percenta.

September je tradične slabým mesiacom pre americké akcie, čo sa zatiaľ potvrdzuje.

Zdroj mapy: finviz.com

elektráreň Vojany EVO
Neprehliadnite

Za elektrinu si priplatíme, na cenách sa prejaví prudké zdražovanie na burzách