

Pred ôsmimi mesiacmi som podala návrh na rozvod manželstva, avšak do dnešného dňa som zo súdu nedostala žiadnu odpoveď. Spolu s manželom vlastníme pozemok po mojich starých rodičoch. Problém je však v tom, že darovacia zmluva, ktorou bolo vlastníctvo k nehnuteľnosti prevedené, je v časti o obdarovanom písaná len na môjho manžela. Pred časom môj manžel previedol tento náš pozemok na svoju sestru, ktorá sa ho teraz chystá predať. Môžem tento prevod nejako napadnúť?
Po rozvode manželstva je nevyhnutné, aby si bývalý manželia vysporiadali aj majetkové vzťahy. Právna úprava zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) je v slovenskom právnom poriadku obsiahnutá v § 148 a nasledujúcich ustanoveniach Občianskeho zákonníka č. 40/1964 Zb. v platnom znení. Zákon uprednostňuje vyporiadanie BSM vo forme dohody. Ak sa však manželia nedohodnú, je každý z nich oprávnený podať na súd žalobu o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov. V takom prípade, vychádza súd z domnienky, že podiely obidvoch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby mu exmanžel zaplatil to, čo zo svojho osobného majetku vynaložil na spoločný majetok. Na druhej strane je povinný kompenzovať finančné prostriedky, o ktoré sa jeho osobný majetok obohatil na úkor spoločného majetku.
Ak starí rodičia chceli pozemok darovať vnučke, je chybou, ak v darovacej zmluve, ktorou bolo prevedené vlastnícke právo k pozemku, je namiesto obidvoch manželov ako obdarovaný uvedený len manžel a nie aj vnučka darcov. Týmto právnym úkonom sa manžel stal výlučným vlastníkom nehnuteľnosti. Problémom je, že podľa § 143 Občianskeho zákonníka do bezpodielovom spoluvlastníctve manželov nepatria vecí, ktoré čo i len jeden z manželov získal darovaním. Pozemok nadobudnutý darovaním nepatrí do BSM a je vo výlučnom vlastníctve manžela. Pravdepodobne aj na Liste vlastníctva je manžel uvedený v časti B (Vlastníci a iné oprávnené osoby) v 1/1. Túto informáciu si môžete overiť na internetovom portáli katastra nehnuteľností www.katasterportal.sk. Dôkazom toho je , že manžel bez problémov previedol vlastnícke právo k pozemku bez súhlasu manželky a správa katastra prevod vlastníckeho práva zavkladovala.
Možno uzavrieť, že manželka má malú šancu, aby zablokovala prevod vlastníckeho práva pozemku na nového nadobúdateľa. Manželka nie je zainteresovaným subjektom, pretože nie je vlastníčkou pozemku a nie je teda ani aktívne legitimovanou osobou na podanie žaloby. Žalobu môžu podať v tomto prípade len starí rodičia, ak ešte žijú, ako pôvodní vlastníci a darcovia pozemku. Podľa § 630 Občianskeho zákonníka sa môže darca domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Žalobcovia budú starí rodičia ako darcovia pozemku, žalovaný bude manžel ako obdarovaný. Súdna judikatúra pomerne striktne interpretuje hrubé porušenie dobrých mravov v prípade žaloby o vrátenie daru. Ak sa teda obdarovaný nedopustil vo vzťahu k darcom hrubého porušenia dobrých mravov, súd pravdepodobne žalobu zamietne. Podľa judikatúry sa pritom rozvod manželstva obdarovaných nepovažuje za hrubé porušenie dobrých mravov. Autor by ako advokát takýto prípad žaloby o vrátenie daru neprevzal. Je totiž pravdepodobné, že takéto súdne konanie by nebolo v právnej praxi úspešné.
Autor pracuje v advokátskej kancelárii BENČÍK & PARTNERS.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.