Cena a výkon

Obhajcovia indexových fondov, ktoré sú známe aj pod skratkou ETF, tvrdia, že z dlhodobého hľadiska dokážu tieto fondy zarobiť viac ako aktívne riadené fondy. Výnosy akciových indexových fondov prekonali za posledných 10 rokov porovnateľné najpredávanejšie podielové fondy na Slovensku až o štyri percentá ročne.

Ich správa je lacnejšia ako pri aktívnom manažmente fondov, kde poplatky (okolo dvoch percent) musia pokryť drahých manažérov.

Navyše, zisky z predaja cenných papierov obchodovaných na burze a držaných viac ako rok sú oslobodené od dane z príjmu. Ak si investor kúpi indexový fond, po roku zo zisku nemusí platiť daň. Podielové fondy túto výhodu nemajú, pri nich vždy investor zaplatí 19-percentnú daň z príjmu.

Indexové fondy rozkladajú riziko, ale aj výnos, medzi stovky až tisícky cenných papierov. Bežné podielové fondy, ktoré sú aktívne spravované, majú portfólio koncentrovanejšie medzi desiatkami akcií či dlhopisov. Aktívny manažér by tisícky titulov nebol schopný sledovať. Môžu mať síce vyššie výnosy, ale aj riziko pádu je vyššie.

„Indexové fondy sú lacnejšie, dlhodobo výnosnejšie, ponúkajú daňové oslobodenie, široké rozloženie rizika či odstránenie rizika emócií a ľudských chýb,“ vymenúva hlavný analytik firmy Finax Ján Jursa.

Byť aktívny je ľudské

Bežní investori však nie sú ochotní

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa