Rakúsko navrhuje znížiť prídavky na tie deti, ktorí žijú mimo jej územia, aj keď ich rodičia v Rakúsku pracujú a platia odvody. Viac ako tento problém by však tunajší politici mohli vnímať rakúske opatrenia, ktorými krajina podporuje mladé rodiny a pomáha mladým mamičkám vrátiť sa do práce. TREND sa o tom bavil s partnerkou rakúskej poradenskej spoločnosti LeitnerLeitner. Natascha Stornig-Wisek opisuje, čo jej najviac pomohlo vrátiť sa z materskej do vysokej manažérskej pozície.

Vypracovali ste sa na vysokú manažérsku funkciu a zároveň ste sa krátko na to stali matkou. Čo vám to prinieslo?

Stala som sa partnerkou na oddelení daní v roku 2016 a v rovnakom roku sa mi zároveň narodilo dieťa. Bola to, samozrejme, výzva, pretože dostanete manažérsku pozíciu a k tomu sa snažíte skombinovať to s rodinným životom. Určite chcete zabezpečiť dieťaťu čo najlepšiu starostlivosť a všetky tie materiálne veci okolo. Tiež podľa mňa materstvo prináša žene akúsi dodatočnú energiu. V práci mne osobne ale najviac pomáha môj skvelý tím, za ktorý som vďačná. A fakt, že sme väčšia firma. Teda jeden partner môže dočasne zaskočiť za druhého, pomôcť mu s klientmi, čo mi umožnilo zredukovať na začiatku môj pracovný čas.

Ako pomáha matkám Viedeň: jasle zadarmo a voľba dĺžky rodičovskej

Natascha Stornig-Wisek Zdroj: Martina Brunovská

Zrejme je takáto dočasná nahraditeľnosť komplikovanejšia vo firme, kde pracuje päť či šesť ľudí.

Určite. V Rakúsku však máme veľmi dobrý systém zariadení pre najmenšie deti. To tiež pomáha, aj keď treba povedať, že na vidieku je s dostupnosťou týchto zariadení problém. V mestách je ich však dostatok. Viedeň v tomto matkám veľmi pomáha, pretože za škôlku neplatíte nič. Sú zadarmo a je ich dosť.

Od akého veku môžete využívať škôlky?

Od 18 mesiacov dieťaťa do šiestich rokov, do nástupu do školy.

Prečo je so škôlkami mimo miest problém?

Zriaďovateľmi sú municipality, obce a mestá. Nie všetky obce majú dosť peňazí, aby prevádzkovali predškolské zariadenie pre deti do troch rokov.

Ako pomáha matkám Viedeň: jasle zadarmo a voľba dĺžky rodičovskej

Natascha Stornig-Wisek Zdroj: Martina Brunovská

Ako je to s finančnými dávkami pre matky od štátu?

Systém sa od roku 2017 jemne zmenil. Odvtedy je viac flexibilný, môžete si sama vybrať, ako dlho ostanete s dieťaťom doma. To rozmedzie je od 12 do 28 mesiacov, pričom stále máte na konci k dispozícii ten istý balík peňazí. Čiže keď ostanete s dieťaťom doma kratšie, dostávate mesačne viac peňazí, ako keď poviete, že ostanete doma dlhšie. Ak napríklad chcete byť doma rok, mesačne dostávate od tisíc do dvetisíc eur. Ak chcete byť doma dva a pol roka, dostávate okolo 400 eur mesačne.

Prihliada štát nejako na to, ak si starostlivosť o dieťa podelí mama s otcom?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa