Ak by išlo iba o limitovaný a krátky vojenský konflikt, následky by neboli veľké. Zlyhané štvrtkové rokovania na vyššej úrovni v Turecku naznačujú, že konflikt bude dlhodobejší, krvavejší a nákladnejší.

Ak by išlo iba o limitovaný a krátkodobý rast inflácie, následky by neboli veľké. Americká inflácia však vo štvrtok vzrástla na takmer osem percent. Očakáva sa, že v máji vzrastie na deväť. Domácnosti budú ešte dlho strácať svoju spotrebnú silu.  

Tieto dva faktory, ktoré sa v súčasnosti nejavia ani krátkodobé a ani limitované, budú mať v najbližších mesiacoch zásadný vplyv na ekonomiku, finančné trhy a investičné prostredie.

Obrovský stagflačný šok

Bol to bývalý prezident Bundesbanky a jeden z otcov spoločnej meny, Otmar Issing, ktorý ešte pred štvrtkovým zasadnutím ECB pohrozil stagfláciou. Nazval ju najväčším rizikom, ktoré môže priniesť návrat 70. rokov.

Európskej centrálnej banke odporučil, aby začala okresávať svoje nákupy aktív s cieľom koncentrovať sa na obmedzenie inflácie. Na neskoršom zasadnutí ECB O. Issinga vypočula a rozhodla o postupnom ukončovaní kvantitatívneho uvoľňovania.

Začínajú sa tak napĺňať slová jedného z finančných analytikov, ktorý povedal: „ buď nás centrálne banky dotlačia k recesii skôr, alebo dôjdeme k stagflačnému scenáru a omnoho horšej recesii neskôr“.

Jeho názor sa zhoduje aj s očakávaniami Goldman Sachs. Americká banka vidí riziká „obrovského stagflačného šoku“ – stagnujúceho rastu a vysokej inflácie. Inflácia v eurozóne podľa Goldman Sachs dosiahne na jar hodnotu až osem percent a spomaľovať bude iba pozvoľne.

Ľudia budú prichádzať o svoje úspory a reálne príjmy. Kvôli stagnujúcej ekonomike budú aj mzdy rásť iba podpriemerne. Vysoké ceny energií budú pritom znižovať rozpočty domácností a ich výdavky na neesenciálne statky a služby poklesnú. To stiahne dolu aj akcie.

Recesia v Spojených štátoch

Uvedený negatívny scenár sa nemusí týkať iba eurozóny, ale aj Spojených štátov. Podľa známeho finančného analytika Davida Rosenberga čaká americkú ekonomiku najbližšieho pol roka recesia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa