Finančná správa si prenajala priestory na okraji Prešova od súkromníka, za takmer 130-tisíc eur ročne. TREND už o kontaktoch majiteľa budovy na šéfa KÚ FS východ informoval vlani v júli. Nakoniec sa však do prenájmu nesťahovali všetci východoslovenskí daňoví kriminalisti.

Tí košickí si podľa zistenia TRENDU presadili, že ostanú naďalej vo svojom meste. Ich budova leží vo veľmi atraktívnej lokalite. Vedľa nej sa práve v čase plánovaného sťahovania začalo so stavbou lukratívnej rezidencie. Oficiálne ide však len o zhodu dátumov.

Chceli centralizovať, no skončilo sa to inak

V apríli pred dvomi rokmi sa sťahovali prešovskí daňoví kriminalisti do Ľubotíc pri Prešove. Do priestorov, ktoré patria podnikateľovi Štefanovi Poláčekovi. Daniari tento presun pred rokom vysvetlili tým, že priestor bol vybratý na základe prieskumu trhu a cieľom bola „aj integrácia pracovísk KÚ FS Košice a KÚ FS Prešov do jedného pracoviska v Prešove“ a zároveň potrebovali vyriešiť archiváciu záznamov prešovského daňového úradu.

Prešovčania sa podľa oficiálneho stanoviska museli sťahovať, pretože ich dovtedajšie sídlo v priestoroch Colného úradu Prešov sa začalo kompletne rekonštruovať. Navyše im kolegovia colníci avizovali, že po skončení rekonštrukcie budú potrebovať viac priestoru, preto sa s návratom KÚ FS do zrekonštruovaných priestorov nerátalo.

Podľa zdrojov TRENDU však pôvodné priestory postačovali aj na prípadné rozšírenie. Navyše, prešovskí colníci, ktorí tiež spadajú pod Finančnú správu, majú v meste viacero ďalších budov s voľnými kapacitami.

Finančná správa pritom už v apríli 2016 vedela, že do nových prenajatých priestorov sa nepresunú aj košickí kriminalisti. Keď sa na dôvody TREND spýtal v týchto dňoch, dostal vysvetlenie, že „po vybratí priestoru pre pobočku východ v Prešove sme sa však rozhodli pracovisko Košice ponechať v Košiciach. Avšak s výhľadom presunu tohto pracoviska zo súčasných nepostačujúcich a technicky nevyhovujúcich priestorov do iných priestorov, ale len v rámci Košíc“.

TREND má od dvoch nezávislých zdrojov informáciu, že k rozhodnutiu Finančnej správy prispeli

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa