Americké a aj európske akciové trhy sa po marcových prepadoch zotavujú, sú dokonca vyššie ako pred marcovým šokom. Na priveľký optimizmus ale nie je žiadny dôvod. Trhy sú na steroidoch a rast hodnoty akciových titulov neodráža skutočný stav reálnej ekonomiky. Trhy udržiava hore mimoriadna kombinácia stimulov od jednotlivých vlád a aj centrálnych bánk.

Nadhodnotené tituly

V princípe to znamená, že trhy hodnotia vysoko aj akcie, ktoré nie sú primerane ziskové. Ukazuje to nárast ukazovateľa P/E na jednotlivých trhoch. Tento ukazovateľ vyjadruje pomer ceny akcie a zisku, ktorú na túto akciu pripadá. Ak je hodnota jeho hodnota 20, znamená to, že akcia, ktorej  cena je 4 000, doručuje zisk na akciu 200. Návratnosť takejto investície je teda dvadsať rokov. Hodnota ukazovateľa P/E akciového indexu S&P 500 je aktuálne viac ako 40.

Bitcoin dosiahol hranicu 50-tisíc dolárov. Dôvodom sú aj pôžičky bez potreby bánk
Neprehliadnite

Bitcoin dosiahol hranicu 50-tisíc dolárov. Dôvodom sú aj pôžičky bez potreby bánk

Zisk na jednu akciu ovplyvňuje aj to, že veľké firmy pribrzdili odkup aktív, aby udržali peniaze vo firme. V treťom kvartáli minulého roku sa spätný odkup akcií firiem, ktoré patria do indexu S&P 500 znížil na 407 miliárd dolárov. Ukazujú to údaje spoločnosti Yardeni Research. V predchádzajúcich rokoch boli aj štvrťroky, keď bol objem odkupu viac ako dvojnásobný.

Banky nafukujú trhy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa