S tým, ako sa v januári dostali akciové trhy pod tlak, čoraz silnejšie sa začali ozývať perma medvede. Analytici, ktorí počas dlhodobého rastu akcií tvrdo spali, sa prebúdzajú k životu.

Jedným z nich je Charles Nenner, technický analytik, ktorý sa zaoberá sledovaním ekonomických a finančných cyklov. Jeho analýzy hovoria, že s akciovým trhom to nevyzerá dobre.

Negatívny signál

Napriek tomu, že na konci januára akciové trhy vymazali časť svojich pôvodných strát, nič to nemení na veľkom obraze, hovorí Ch. Nenner.

Podľa neho bola začiatkom roka prelomená dlhodobá podporná línia, ktorá znamená, že akcií sa treba zbaviť. Jedným zo silných fundamentálnych dôvodov je veľká šírka trhu, keď aspoň polovica akcií sa už nachádza v medveďom trende.

Je iba niekoľko akcií, ktoré držia trh. Ide najmä o technologické giganty. Ich tržby naznačujú, že súčasné vysoké úrovne nie sú udržateľné. V praxi jedno percento akcií drží nad vodou 40 percent indexu S&P 500.

Spoliehať sa na naratívy v médiách môže byť nebezpečné, tvrdí Ch. Nenner. Médiá pomáhajú akciám v raste, pretože u nich inzerujú spoločnosti predávajúce akcie. Nennerovi klienti sú však už mimo akcií.

Čo hovoria cykly

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa