Švajčiarsky frank minulý týždeň posilnil voči euru najviac od apríla 2017. Medzitým cena zlata vyskočila nad 1570 dolárov za uncu, čo bolo najvyššia cena od roku 2013. Príťažlivý pre investorov je aj japonský jen, ktorý stúpol voči doláru na trojmesačné maximá.

Zlato bude lákať naďalej

V neistých časoch sa najviac darí bezpečným aktívam, akým je napríklad zlato. Minulý týždeň vyskočilo až na 1574 dolárov za uncu. Neskôr sa jeho cena mierne znížila, lebo napätie medzi USA a Iránom mierne poľavilo. Napriek tomu ekonómovia predpovedajú, že cena zlata môže v priebehu tohto roku ešte rásť možno až nad 1600 dolárov za uncu. Banka HSBC už zdvihla svoju predpoveď ceny zlata v tomto roku z 1560 na 1613 dolárov za uncu.

Odborníci tvrdia, že zvýšená volatilita a nervózne, niekedy až hysterické správanie trhov, sú živnou pôdou pre rast investícií do bezpečných prístavov. Ich príťažlivosť však nemusí byť dlhodobá.

„Výnimkou môžu byť drahé kovy, kde môže ísť o dlhodobý trend z dôvodu diverzifikácie investičnej stratégie,“ dodáva analytik zo Saxobank Martin Sklenář.

Iránske napätie pokračuje

Hoci priama vojna medzi Iránom a USA zrejme nehrozí, nepokoje proti vláde a vystupňovanie amerických sankcií voči tejto krajine naznačujú, že neistota okolo eskalácie konfliktu na Blízkom východe ostáva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa