Keď pred rokom v marci nastal strmý prepad akciových trhov pre začínajúcu pandémiu koronavírusu, málokto čakal, že už na konci marca sa ceny akcií odrazia od dna a budú skoro kontinuálne stúpať. Index S&P 500 nedávno atakoval hranicu štyri tisíc bodov, pričom pred rokom nedosahoval ani 2500 bodov, čo je nárast o viac ako 60 percent. Technologický index Nasdaq tiež medziročne vzrástol o skoro 80 percent.

Za rýchlom obratom boli vlani najmä rýchle a masívne zásahy centrálnych bánk a vidina rýchleho odznenia pandémie. Centrálni bankári začali do ekonomiky nalievať miliardy lacných peňazí, s čím neprestali dodnes. Navyše sa k nim pridávajú aj vlády so svojimi fiškálnymi stimulmi.

Podľa ekonómov dlhodobý rast akcií nespôsobila len umelá eufória podporovaná lacnými peniazmi. „Situácia sa naozaj zlepšila a kroky vlád pomáhajú. Vzhľadom na zisky sa akcie javia byť relatívne vysoko, avšak zisky by sa mali zvýšiť s tým, ako sa ekonomiky začnú viac otvárať,“ tvrdí Dominik Hapl, analytik Across Private Investments.

Väčšie riziko na akciových trhoch vidí Roman Bašár,  investičný riaditeľ Avanea Alternatives. „Šeky do vreciek amerických spotrebiteľov viedli k špekulatívnemu investovaniu retailových investorov, ktoré iracionálne vyhnalo viaceré tituly do vysoko nadhodnotených úrovní,“  tvrdí. Nabáda na opatrnosť najmä pri trhových indexoch, ktoré sú výrazne prevážené v prospech úzkej skupiny technologických spoločností.

TESLA
Neprehliadnite

Akcie technologických firiem vrátane Tesly pokračujú v oslabovaní

Čas na vyberanie hrozienok

Na raste akciových trhov sa zviezli najmä veľký IT giganti ako Apple či Facebook, ale aj online video platformy ako Zoom či automobilka Tesla. Táto ich dominancia však podľa odborníkov teraz končí a začínajú rásť aj akcie doteraz podhodnotených sektorov, akými sú napríklad finančný či energetický.

Navyše, v rámci sektorov sú spoločnosti, ktorým sa darí viac ako iným. To je príležitosť pre takzvaných vyberačov víťazov na akciovom trhu či aktívnych portfólio manažérov, aby zarábali a ukázali ako vedia porážať akciové indexy, pripomína Financial Times (FT).

„Je čas na výber akcií, pretože tento biznisový cyklus bude rýchly a je tu veľa odloženého dopytu,“ hovorí pre FT Tony DeSpirito, investičný šéf vo fonde BlackRock.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa