Príkladom úspechu investovania do akcií spoločností, ktoré posúvajú svet dopredu, je situácia na amerických akciových trhoch. Americké, teda aj globálne akciové trhy, ovládli technologické giganty ako Amazon, Alphabet, Microsoft či Facebook. Tieto firmy menia svet prostredníctvom pozitívnej prelomovej zmeny. Všetky vyrástli na americkom kapitalizme postavenom na akciových trhoch.

Akciový trh je primárne postavený na extrémne efektívnej alokácii vzácnych zdrojov. Kto má k dispozícii voľné zdroje, môže sa do rastu svetového bohatstva kedykoľvek zapojiť.

Akcie verzus úvery

Kapitalizmus je založený na kapitáli, ktorý si naakumulovali ekonomické subjekty. A tento kapitál dokážu dodať tým, ktorí ho potrebujú. Robia to pomocou finančných, no najmä akciových trhov.

Zásadný rozdiel medzi Európou a Spojenými štátmi je v spôsobe poskytovania kapitálu firmám, ktoré ho potrebujú. Kým v Európe sa väčšina peňazí alokuje firmám cez bankové úvery, v Spojených štátoch sa to deje cez akciové trhy. Ide o dva radikálne odlišné spôsoby s radikálne odlišnými výsledkami.

Keď má európska firma víziu, ako expandovať, a potrebuje na projekty získať peniaze, takmer vždy sa obráti na banky. Tie si prejdú jej účtovníctvo, a ak je firma zdravá, poskytnú jej úver. Spoločnosť musí úver postupne splácať a každý rok alokovať časť svojich výnosov do splátky istiny a úrokov. Pokiaľ firma dosahuje slušné zisky, jej akcionári sú spokojní, pretože firmu kontrolujú rovnako ako predtým – ich majetková účasť na firme sa nemení.

Americký kapitalizmus produkuje iný model financovania firiem. Ten vychádza z myšlienky, že úver sa môže pre spoločnosť stať hrozbou, pokiaľ sa jej nedarí. New York sa stal mekkou svetových akciových trhov vďaka alternatívnemu spôsobu financovania firiem – priamo z kapitálového trhu.

Americké spoločnosti majú dve hlavné možnosti, ako sa financovať: prvou je úver, druhou emisia nových akcií. Každá možnosť má svoje výhody aj nevýhody. Problémom úveru je, že sa začína splácať už v momente, v ktorom je poskytnutý. Ak chce firma investovať do dlhodobých či rizikových projektov, tento spôsob financovania je pre ňu značne problematický.

Tesla vďaka kapitálovému trhu prežila roky strát

Alternatívnou možnosťou pre majiteľa je rozhodnutie rozriediť svoje vlastníctvo emisiou nových akcií. Spoločnosť vydá nové akcie, čím od kupujúcich získa peniaze, za ktoré sľubuje budúce zhodnotenie. Vďaka tomuto spôsobu financovania nemusí platiť žiadne úroky ani splátku istiny. Naopak, ak dokáže svojich nových investorov presvedčiť o budúcom úspechu firmy, tí sú ochotní čakať na zisk aj roky.

Príkladom takejto spoločnosti je Tesla – automobilka, ktorá dlhodobo nedokázala generovať žiadny zisk 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa