Bankové akcie v Európe teraz veľmi atraktívne, pretože sú lacné a majú potenciál rásť, keď sa ekonomika po koronakríze začne spamätávať, tvrdia niektorí analytici pre Bloomberg.

Ekonómovia z Bank of America predpovedajú, že Stoxx 600 Bank Index môže v nasledujúcom roku vzrásť až o 39 percent, pretože akcie európsky bánk sú podhodnotené.

Napríklad akcie belgickej banky KBC Group sa teraz predávajú za 40 eur, pritom vo februári stáli ešte 73 eur. Podobne o skoro 50 percent sa za pár mesiacov zosunuli aj akcie BNP Paribas. Kým v polovici februára stála akcia tejto banky 53 eur, teraz sa dá kúpiť za 27 eur. Lacné sú aj akcie Deutsche Bank či britskej banky Barclays.

Burzový maklér na newyorskej burze
Neprehliadnite

Sú už akcie na dne alebo nás čaká nový, ešte hlbší prepad?

 Akcie bánk sú lacné najmä preto, lebo finančné domy úverujú sektory, ktoré sú koronakrízou postihnuté najviac ako sú aerolinky, hotelový biznis, ale aj automobilky a ropné spoločnosti.

Optimisti veria, že európska ekonomika už má najhoršie za sebou. V ďalších mesiacoch by sa mali ukazovatele najmä z priemyslu zlepšovať. Podporiť by to malo najmä postupne otváranie jednotlivých ekonomík v Európe.

Ktoré akcie sa oplatia?

Pri nákupoch bánk by však mali byť investori opatrní a selektívni. Zohľadňovať by mali najmä profitabilitu a kapitálovú silu finančných domov. Preto analytici z JP Morgan odporúčajú nákupy najmä veľkých bánk ako sú belgická KBC Group, francúzska BNP Paribas či švajčiarska UBS.

Dobrou kúpou sa odborníkom na investície zdá byť aj španielska banka Banco Santander. Španielsko síce zasiahla koronavírusová kríza poriadne, ale trhy očakávajú rýchle oživenie. Navyše Banco Santander si dokáže veľmi lacno požičať v Európe a poskytovať drahšie úvery v južnej Amerike, kde má veľa biznisu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa