Na prvý pohľad paradoxná situácia.

Ekonomické dáta z konca týždňa ukázali na prudký pokles ekonomickej aktivity v Spojených štátoch aj Eurozóne. K tomu sa pridávajú obavy, že Čína nesplní svoj plán HDP pre tento rok. Priemyselné objednávky klesajú všade na svete a potvrdzujú spomalenie globálneho ekonomického rastu. Pre akcie nemohla prísť lepšia správa.

Komodity v prepade

Negatívny ekonomický sentiment bol umocnený poklesom cien komodít. Ropa, podobne ako index základných materiálov, strácajú od svojich niekoľkoročných vrcholov okolo desať percent. Najhoršie sú na tom meď a hliník, základné suroviny potrebné pre priemyselnú výrobu, keď z marcových vrcholov strácajú až pätinu hodnoty.

Komodity svojim poklesom reagujú na očakávania globálneho ekonomického spomalenia, keď ich v predstihu obchodníci vypredávajú. Nižšie ceny komodít, najmä ropy, následne znamenajú nižšiu budúcu infláciu, čo stlačilo aj očakávania zvyšovania sadzieb.

Budúci rok sekanie

Na základe ekonomického spomalenia a poklesu cien komodít investori očakávajú pokles úrokových sadzieb už v budúcom roku. Pre úspešný boj s infláciou by mala americká centrálna banka v tomto roku až do decembra pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, no na budúci rok kvôli obavám z recesie a v snahe podporiť chradnúcu ekonomiku by Fed mohol úrokové sadzby dokonca znížiť.

„Predpokladáme konečnú výšku úrokovej sadzby na úrovni 3,25 až 3,5 percenta,“ tvrdí hlavný ekonóm Goldman Sachs Jan Hatzius. „V roku 2023 nebudeme mať žiadne dodatočné navýšenia, pretože ekonomika bude spomaľovať a s ňou aj inflácia. Túto úroveň sadzieb bude Fed pravdepodobne držať,“ dodáva. Iní si však myslia, že jedno zníženie sadzieb sa udeje už v roku 2023.  

Akcie sa tešia

Akcie z nižších úrokových sadzieb majú radosť. Americký benchmarkový index S&P 500 vzrástol v piatok o tri percentá a za celý týždeň si pripísal šesťpercentný zisk, čím vymazal veľké straty z minulého týždňa.

Investori zjavne veria, že pri očakávanom spomalení inflácie sú staré dobré časy kvantitatívneho uvoľňovania späť. Avšak mýlia sa, dôvodov je viacero.

Tri megatrendy sa končia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa