Americké akcie, najmä technologických firiem združených v indexe Nasdaq, vo štvrtok spadli najviac za posledných pár mesiacov. Index Dow Jones klesol o 2,8 percenta. Širší index Standard & Poor's 500 oslabil o 3,5 percenta. Index technologického trhu Nasdaq sa zosunul o skoro päť percent.

Vo štvrtok sa nedarilo ani akciám veľkých IT firiem, ktoré boli doteraz voči prepadom dosť odolné. Facebook sa oslabil o 3,76 percenta, akcie Apple dokonca stratili osem percent zo svojej hodnoty. Akcie online predajného giganta Amazonu sa zosunuli o 4,63 percenta. A prepady nestali len pri IT sektore. O skoro 10 percent išli dole aj akcie automobilky Tesla.

Čo sa na akciovom trhu deje a je to začiatok sfukovania akciovej bubliny na burzách, na ktorú už dlhšie poukazujú niektorí ekonómovia?

KK34 Salt Lake City - Na archívnej snímke z 18. októbra 2019 logo Tesly v Salt Lake City. Americký výrobca elektrických áut Tesla zaznamenal v 3. štvrťroku 2019 výrazný medziročný pokles zisku, napriek tomu však výsledkami analytikov prekvapil. Tí po vysokej strate za 1. polrok počítali s ďalšou výraznou stratou aj za 3. kvartál. FOTO TASR/AP
This Oct. 18, 2019, photo shows a Tesla logo in Salt Lake City. Tesla reports financial earns on Wednesday, Oct. 23. (AP Photo/Rick Bowmer)
Neprehliadnite

Akcie Tesly dosiahli nový rekord a získali potenciál na ďalší rast

Príčiny prepadov

Ekonómovia tvrdia, že zatiaľ je to len bežná korekcia trhu a investori si len vyberajú zisky. Akcie technologických firiem totiž v posledných mesiacoch rástli najviac v porovnaní s ostatnými indexmi. Nasdaq napríklad vzrástol od marcových miním o viac ako 75 percent. Index S&P 500 narástol za päť mesiacov o 60 percent, ťahaný najmä technologickými akciami, ktorých zisky sú v mnohých prípadoch násobne vyššie. Preto nie je žiadnym prekvapením, že prišla výraznejšia korekcia.

„Akcie dosiahli nové historické maximá, dostali balíčky stimulov zo strany vlád aj centrálnych bánk a videli sme lepšie výsledky ich ziskovosti za druhý kvartál. Minuli sa tak náboje, ktoré by tlačili akcie do nových výšin. Došlo preto ku korekcii a výraznejšiemu výberu ziskov,“ tvrdí Dominik Hapl, analytik Across Private Investments.

Korekcia je podľa ekonómov dokonca prirodzená, žiadaná a nevyhnutná. „Najmä v situácii, pokiaľ sa ekonomiky ešte nezotavili z koronavírusovej pandémie, teda môžeme povedať, že akcie mierne ušli ekonomike,“ vysvetľuje Radoslav Kasík, investičný šéf spoločnosti Finax.

Podľa neho môže byť korekcia na trhoch aj väčšia, v rozsahu okolo 10 percent z pohľadu indexov, ale určite nejde o prasknutie bubliny alebo o výraznejší trend smerom nadol, akého svedkami sme boli v úvode roka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa