Neduhy domáceho poľnohospodárstva sú výrazné a tomu musí zodpovedať aj šírka a intenzita jeho ozdravovania. Z videí známe nervózne konflikty farmárov medzi poliami sú iba špičkou ľadovca.

Realitou je aj to, že poľnohospodárstvo zďaleka nevyužíva slovenskú pôdu tak, ako by mohlo. V priestore Európskej únie je na chvoste produktivity i podnikateľskej šikovnosti. Výsledkom toho je, že krajina musí obrovské objemy potravín voziť aj zo zahraničia.

TREND načrtáva zásadné kroky, ako by sa mohlo slovenské poľnohospodárstvo dostať von z tohto marazmu. Napĺňať ich musia nielen politici, ale aj farmári.

1. Na spory o pôdu ísť s pripravenými strážcami zákona

Spory farmárov o to, kto môže obhospodarovať, a teda aj čerpať dotácie na ten-ktorý kus poľa, nie sú právne jednoduchou záležitosťou. Rovnako ako celé pozemkové právo. Politici by mali zabezpečiť, aby v každom regióne boli v radoch polície, prokurátorov i sudcov ľudia zbehlí v tejto problematike.

Generálna prokuratúra už o potrebe špecializovania prokurátorov na pozemkové právo pred časom informovala. Ministerka vnútra Denisa Saková v súčasnosti hovorí o špecializovaných zboroch „agrárnej“ polície.

Dôležité je, aby to neostalo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa