Na čo by sa mali mladí pripraviť?

Nastavenie stropu

Banky už budú musieť pri poskytovaní úverov sledovať celkovú zadlženosť človeka. Úverovým stropom bude 8-násobok jeho čistého ročného príjmu. Pri partneroch či manželoch sa bude posudzovať ich spoločný príjem. Ak máte napríklad plat tisíc eur v čistom, ročne zarobíte 12-tisíc eur. V takomto prípade vám bude môcť banka dať úver najviac 96-tisíc eur.

Pozor aj na kreditky

Pri žiadosti o úver banka z vášho čistého príjmu odpočíta aj ďalšie, napríklad spotrebné úvery, lízing či povolené prečerpanie na účte, a zohľadní aj čerpanie z kreditnej karty.

Pri povolenom prečerpaní sa berie do úvahy celá jeho výška a pri kreditných kartách len 20 % z celkového úverového rámca.

Napríklad, ak máte čerpaný spotrebiteľský úver so zostatkom úveru 10-tisíc eur, získate maximálnu výšku nového úveru na bývanie len 86-tisíc eur.

100-percentná hypotéka nebude

Zruší sa poskytovanie úverov na bývanie nad 90 % hodnoty zabezpečenia a postupne sa bude znižovať aj limit na poskytovanie úverov nad 80 % hodnoty zabezpečenia.

Banky síce budú mať možnosť poskytovať aj vyššie úvery, ale už len veľmi bonitným klientom. V praxi to teda znamená, že ak budete kupovať nehnuteľnosť po 1. júli, musíte 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa