Nepotrebujeme ropu z Ruska, embargo na jej dovoz bolo nutné, tvrdia politici Európskej únie i skupiny G7. Najmocnejšie štáty sveta chcú navyše na ňu zaviesť čo najrýchlejšie cenový strop. Tiež uvádzajú, že sa potrebujú časovo zladiť s krajinami EÚ a Európskou komisiou (EK).

Tie sa už skôr dohodli, že od 5. decembra prestanú dovážať ruskú ropu a o dva mesiace neskôr aj ropné produkty. Z embarga bude dočasne vyňatá preprava ropy ropovodom Družba, ktorý zásobuje Česko, Slovensko a Maďarsko.

Je však reálne možné, že vyrokované výnimky z kancelárie predsedu vlády Eduarda Hegera budú k ničomu. Hoci minister hospodárstva Richard Sulík vtedy avizoval, že slovenská rafinéria Slovnaft nebude odstavená a štát jej finančne pomôže, realita podľa zistení TRENDU značne v politickej rovine pokrivkáva a čas na ich riešenie sa kráti.

Bude či nebude cenový strop?

Ak totiž skutočne krajiny EÚ i skupina G7 zavedú cenový strop na ropu, guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullinov uviedla, že Rusko im prestane dodávať ropu. Či sa tak skutočne stane, si nikto netrúfa odhadnúť, treba však s týmto rizikom predbežne rátať. 

Podľa agentúry Bloomberg sa strop môže realizovať prostredníctvom mechanizmov poistenia a prepravy, teda poistenia a prepravy ropy, ktorej cena nepresiahne určitú hranicu.

O čo vlastne v danom prípade ide? Skupina G7, ktorá zahŕňa Spojené štáty, Kanadu, Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko a V. Britániu, sa koncom júna rozhodla zvážiť návrh na zavedenie hornej hranice ceny ruskej ropy. Cieľ bol podľa nich jasný – obmedziť Rusku príjmy, ktoré vraj využíva na financovanie vojny na Ukrajine.

Odvtedy sa objavili snahy zapojiť do tohto návrhu aj Čínu a Indiu, ktoré už teraz ruskú ropu nakupujú lacnejšie ako za trhové ceny. Pre Rusko bude po začiatku platnosti embarga v každom príde ťažké predávať ropu aj mimo EÚ, pretože sankcie EÚ sa týkajú aj všetkých finančných služieb súvisiacich s obchodovaním s ruskou ropou, vrátane poistenia či financovania dopravy.

Sulíkov rezort zdôvodnil výnimky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa