V závere roka s prepúšťaním ľudí počíta 11 percent domácich zamestnávateľov. Len o niečo menej, rovných 10 percent, ohlásilo nábor. Posledné tri mesiace tohto roka plánujú znižovať počty pracovníkov hlavne manažéri v stredne veľkých podnikov. Obrovské továrne rovnako ako aj malé firmy väčšinou ohlasujú mierny nábor pracovných síl.

Také sú závery najnovšieho prieskumu od spoločnosti ManpowerGroup Slovensko, ktorý bol realizovaný medzi 558 domácimi zamestnávateľmi. „Zaujímavé je, že takmer polovica zamestnávateľov si myslí, že sa už vôbec nevrátia k náboru v takej miere ako pred pandémiou,“ uviedla Zuzana Rumiz, generálna manažérka ManpowerGroup Slovensko. Pandémia totiž urýchlila nástup automatizácie a čoraz viac firiem dokáže vyrobiť viac s menším počtom robotníkov.

V priemyselne rozvinutých regiónoch Slovenska firmy vo veľkom hľadajú operátorov výroby.
Zdroj: Maňo Štrauch
V priemyselne rozvinutých regiónoch Slovenska firmy vo veľkom hľadajú operátorov výroby.

Nezamestnanosť v auguste klesla

Po vypuknutí pandémie analytici očakávali, že nezamestnanosť vystrelí nad 10 percent. Zatiaľ sa tak nestalo a koncom leta prekvapivo klesol počet ľudí bez práce. Miera evidovanej nezamestnanosti v júli bola na úrovni 7,65 percenta a v auguste klesla na 7,6 percenta.

„Počas piatich mesiacov sa nám podarilo zvrátiť trend, ktorý spôsobila kríza. Ešte sme ale nevyhrali, pretože v septembri prídu na trh práce absolventi,“ povedal pre TASR minister práce Milan Krajniak (Sme Rodina). Čerství absolventi budú túto jeseň súťažiť o pracovné miesta s prepustenými ľuďmi s pracovnými skúsenosťami.

V tomto roku sa ľudia veľmi ťažko zamestnajú na týchto pracovných pozíciách. „Aktuálne evidujeme pomerne výrazný prepad na niektorých ponukách práce v bankovníctve. Vidíme to pri klientskych pracovníkoch či back office špecialistoch. Výrazne nám klesli aj niektoré marketingové pozície, najmä ak sa rozprávame o eventových špecialistoch,“ povedala pre TREND Nikola Richterová, PR manažérka pracovného portálu Profesia.

Ani pandémia neznížila dopyt škôl po nových pedagogických zamestnancov. Učitelia totiž po nástupe do zamestnania musia akceptovať o niekoľko stoviek eur nižšie platy ako ich rovesníci pracujúci v súkromných korporáciách. Pracovný portál už tradične eviduje veľký záujem o pracovné pozície v oblastí IT a rastú aj inzeráty na voľné pracovné miesta v zdravotníctve. V priemyselne rozvinutých častiach krajiny zas firmy vo veľkom zháňajú operátorov výroby, skladníkov, montážnikov, či účtovníkov.

V časoch krízy domáce firmy ani s pomocou úradov práce nevedia obsadiť viac ako 79-tisíc pracovných miest.
Zdroj: shutterstock
V časoch krízy domáce firmy ani s pomocou úradov práce nevedia obsadiť viac ako 79-tisíc pracovných miest.

Žiadne hromadné prepúšťania

Od vypuknutia pandémie firmy nahlásili miestnym úradom 64 hromadných prepúšťaní. V nich malo prísť o prácu až 7 608 zamestnancov. Nakoniec sa podniky rozlúčili len s 1 415 ľuďmi. Medzi marcom a augustom bola najhoršia situácia v apríli, kedy zamestnávatelia v priebehu jedného mesiaca ohlásili 20 hromadných prepúšťaní. V nich malo prísť o prácu až 3 139 pracovníkov, ale nakoniec brány fabrík opustilo len 511 robotníkov.

Väčšine firiem nakoniec v časoch šírenia koronavírusu pomohla štátna podpora na udržanie pracovných miest. Navyše, v prichádzajúcej druhej vlne podniky zatiaľ nepočítajú v priebehu jedného mesiaca prepustiť naraz viac ako 29 zamestnancov. „V septembri neevidujeme nahlásené hromadné prepúšťanie,“ uviedla pre TREND Mária Hrehová, hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych veci a rodiny.

Prostredníctvom úradov práce domáce firmy stále nevedia obsadiť viac ako 79-tisíc pracovných miest. Väčšina voľných pozícií je sústredených v priemyselne rozvinutých krajoch Slovenska a firmám sa ťažko obsadzujú hlavne slabo platené miesta.