Porovnávať športové zápolenie najlepších športovcov s plynovými hrami v Európe sa môže zdať ako prehnané. Ale to len na prvý pohľad. Sú európske plynové hry veľkolepé a globálne? Sú. Sú do nich zapojení tí najväčší odborníci, ktorí zo seba vydávajú to najlepšie? Sú. Sú drahé? To si píšte.

Až do septembra 2021 bola energetická kríza v Európe síce zaujímavou, ale skôr lokálnou záležitosťou. Ceny plynu boli vysoké, tlak v ruských plynovodoch nízky a vzhľadom na relatívne nízky stav zásobníkov sa na horizonte črtala kríza.

V októbri to vypuklo a následné druhé dejstvo na konci roka sa spoľahlivo postaralo o to, že každý na svete, kto mal do činenia s plynom, spoľahlivo vedel, kde je Európa, aké sú tam ceny, kde je LNG terminál a aké sú voľné kapacity.

Otočka po 16 000 km, smer – Európa

Minerva Chios, americký LNG tanker smeroval v polovici decembra do Ázie. Mal za sebou viac ako 16 000 km plavby od Houstonu a nachádzal sa na juh od Indie. V tom momente sa otočil o 180 stupňov a plával späť cez Suezský prieplav.

Kam? Do Európy, okolo ktorej mimochodom prechádzal začiatkom decembra. Čo sa stalo? Nič zvláštne, len ceny plynu za ten čas stúpli o polovicu. Po prvý krát počas posledných mesiacov Európa preplatila Áziu a stiahla k sebe tankery s LNG.

Koľko plynu uvezie tanker LNG?

Bežný tanker LNG odvezie 95 miliónov kubických metrov plynu. To je dosť pre celé Slovensko na týždeň.

Druhý takýto tanker sa otočil ešte ďalej, bol už pri Malajzii, do cieľa veľa nechýbalo. Tretí tanker vyrazil z Austrálie. Austrália neviezla do Európy LNG od roku 2009. Tankerov bolo postupne desať, dvadsať, časť z nich začala do Európy jazdiť pravidelne.

USA pracuje na tom, aby sme mali plyn z Ázie

Nahradiť prázdny plynovod Jamal a poloprázdny Centrálny koridor nie je jednoduché. Preprava plynu kompresormi a rúrami je, pochopiteľne, lacnejšia a efektívnejšia ako prepraviť plyn na pobrežie, zmraziť ho na mínus 162 stupňov Celzia aby sa do tankera zmestilo 600-násobne viac objemu.

Nasleduje preprava po mori a následne v prístave ho treba opäť priviesť na teplotu 20 stupňov a napumpovať do plynovodu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa