V americkom Fede, najväčšej a najvplyvnejšej centrálnej banke, prebiehajú veľké manévre. Pripravuje sa zosilnenie paľby proti inflácii. TREND už písal o tom, že Fed plánuje otočku v štýle Rýchlo a zbesilo.

Podľa najnovších informácií to však nie je všetko a plánuje sa ešte výraznejší boj proti inflácii. Fed vie viac ako my a ak vyťahuje ďalšie palebné kapacity, znamená to, že rast inflácie sa zďaleka nekončí.

Pod šéfom Fedu sa triasla stolička

Na úvod len stručné zhrnutie priam prevratného vývoja, ktorým prešiel Fed od leta 2021. Ešte na júnovom zasadnutí sa neplánovala nijaká skorá zmena politiky. Kvantitatívne uvoľňovanie (QE) malo pokračovať bez zmeny a sprísnenie menovej politiky sa zvažovalo až v roku 2023. Inflácia sa mala znížiť sama.

V júli už Fed začal postupne komunikovať, že QE by sa malo začať obmedzovať ešte v roku 2021. Niektorí členovia Fedu však chceli počkať na rok 2022. Nechceli nič unáhliť, trh práce ešte nebol taký silný, aby zniesol zvyšovanie sadzieb.

Na ďalšom zasadnutí v septembri Fed začína pritvrdzovať a hovoriť, že QE sa začne čoskoro obmedzovať. Presne polovica členov Fedu chcela v roku 2022 dvihnúť sadzby raz, polovica bola proti.

V kuloároch sa hovorilo, že samotný šéf Fedu Jerome Powell je proti skorému zvyšovaniu sadzieb. Chcel ukončiť QE niekedy v polovici roka 2022 a naznačoval, že ani vtedy sa sadzby ešte nemusia zvyšovať. Podmienky na zvýšenie sadzieb sú skrátka prísnejšie, ako na ukončenie QE.

Práve vtedy sa v Bielom dome rozhodovalo, či bude šéf Fedu pokračovať na svojom poste aj naďalej. Vo februári 2022 mu totiž končí 4-ročné funkčné obdobie a hoci sa všeobecne očakávalo, že dostane zelenú aj do ďalšieho funkčného obdobia, nič nebolo isté.

Ako Fed prestal utekať a inflácii sa postavil čelom

Na novembrom zasadnutí centrálna banka oznámila, že QE sa začína obmedzovať okamžite. Z objemu nákupov 120 miliárd dolárov mesačne ktoré Fed uskutočnil v októbri, sa malo stať 105 miliárd v novembri a 90 miliárd v decembri.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa