Západné sankcie nakoniec Rusku spôsobili vážne ekonomické problémy. Podľa predbežných údajov krajina minulý rok hospodárila s deficitom 3,3 bilióna rubľov (46,4 miliardy eur). „To zhruba zodpovedá deficitu na úrovni 2,3 percenta hrubého domáceho produktu,“ hovorí ruský minister financií Anton Siluanov. Moskva pôvodne plánovala prebytok. Lenže západné sankcie v kombinácii s rastúcimi vojenskými výdavkami nakoniec poslali verené financie do mínusu.

Napriek tomu ruské hospodárenie zatiaľ nie je žiadnou katastrofou. Rovnako vysoký deficit za rok 2022 s veľkou pravdepodobnosťou vykáže napríklad aj Nemecko. S takýmto odhadom prišla ešte na jeseň Európska komisia. Podľa údajov z jej makroekonomickej prognózy dosiahne priemerný vlaňajší deficit za celú úniu 3,4 percenta HDP. Slovenský schodok za rok 2022 má byť 4,2 percenta HDP.

Problémom je vojna

V hospodárskom konflikte mocností väčšinou utrpia obe strany. Európskej únii spôsobilo vážne problémy prudké zvýšenie cien energií. Rusko zasa nepríjemne prekvapilo zmrazenie finančných rezerv uložených v západných bankách. Moskva v prvých mesiacoch od vypuknutia konfliktu zaznamenala dve nečakané víťazstva. Dokázala ustáť neuveriteľný tlak na oslabenie ruského rubľa a následne výrazne profitovala z prudkého rastu cien plynu a ropy.

Situácia sa otočila s nástupom miernej zimy. Pre nezvykle teplé počasie sa nenaplnili ruské hrozby o mrznutí Európanov. Vďaka nízkej spotrebe bolo možné plniť zásobníky dokonca aj počas obdobia Vianoc. Európskym podnikom tento rok v žiadnom prípade nehrozia energie na prídel. Paradoxne sa jedna megawatthodina zemného plynu za najvyššie ceny predávala vlani v lete. V tom čase cena prvý raz v histórii prekročil hranicu 300 eur. V súčasnosti je cena pod úrovňou 80 eur.

Európska únia mala nečakané šťastie v podobe teplej zimy. Zároveň tlačí smerom nadol cenu plynu aj ropy hrozba celosvetovej recesie. Do toho prišli tvrdé západné sankcie. Ruskú ropu s cenou nad 60 dolárov nemôžu prepraviť ani poistiť spoločnosti sídliace v Európskej únií, krajinách G7 ani Austrálii. Tento limit podľa agentúry Bloomberg pripraví Rusko každý deň o 172 miliónov dolárov. Ďalšie sankcie začnú platiť od 5. februára, od kedy sa majú denné straty prehĺbiť až na 280 miliónov eur.

Napriek spomínaným problémom nemusel ruský rozpočet skončiť v mínuse. Lenže obrovské peniaze idú na financovanie invázie na Ukrajinu. O presných číslach je zakázané verejne hovoriť. Otvorená kritika príliš vysokých výdavkov na armádu v minulosti pripravila o funkciu ministra financií Alexeia Kudrina, a to bez ohľadu na osobné priateľstvo s prezidentom Putinom.

Súčasný predseda vlády Michail Mišustin preto len stroho konštatoval: „Podľa predbežných údajov boli v porovnaní s plánovaným rozpočtom na rok 2022 reálne výdavky až o tretinu vyššie“. S ruskou inváziou na Ukrajinu vlaňajší rozpočet nepočítal. Moskva práve kvôli nečakane vysokým výdavkom musela siahnuť do rezervného štátneho fondu. Ten tvoria príjmy z predaja surovín a po vzore Nórska sú uložené na časy, keď už svet nebude taký závislý na rope a zemnom plyne. Obrovské finančné zdroje sa nakoniec s veľkou pravdepodobnosťou minú na financovanie vojny. Rusko zároveň začalo redukovať výdavky nesúvisiace s činnosťou armády a v hre je aj zvýšenie daní pre veľké podniky.

Putin je blázon

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa