Hasenie predvídateľných problémov na poslednú chvíľu je jeden z typických znakov bývalej vlády Igora Matoviča. Ním vedení kabinet totiž s príchodom nového roku zavrel väčšinu domácich obchodov a prevažne slovenských podnikateľov nechal napospas osudu. Ako poplatiť všetky výdavky pri nulových tržbách? To je hlavná otázka týchto dní pre mnohých majiteľov zatvorených prevádzok.

Lenže odpoveď zo strany vlády stále neprichádza. Politici doteraz nepredstavili jasný plán na prekonanie krátkodobých problémov v čase tvrdého lockdownu.

Je to už viac ako rok od vypuknutia pandémie a novým premiérom je bývalý minister financií Eduard Heger. No aj počas jeho prvých dní vo vrcholnej funkcií vláda pokračuje v nastavenom kurze hasenia problémov na poslednú chvíľu. Staronová vláda sa rozhodla zvýšiť o 120 miliónov eur pomoc podnikateľom z oblasti gastronómie a cestovného ruchu. K štedrejšej pomoci pre viac ako tri mesiace zatvorené obchody sa zatiaľ nedostala.

V takto fungujúcom systéme nemajú podnikatelia najmenšiu šancu plánovať. Pre absenciu jasných pravidiel si nikto z nich nevie vypočítať, či je výhodnejšie definitívne zavrieť, alebo s pomocou vlastných úspor a nízkej štátnej podpory prežiť až do otvorenia ekonomiky. V mnohých prípadoch ide o zásadné rozhodnutie, keďže prípadná chyba môže spôsobiť obrovské dlhy a doživotné starosti s exekútormi.

Každú vyplatenú pomoc nakoniec zaplatia daňový poplatníci. Aj preto sa dnes diskutuje o zvýšení dane z nehnuteľností.
Zdroj: LEXXUS.SK
Každú vyplatenú pomoc nakoniec zaplatia daňový poplatníci. Aj preto sa dnes diskutuje o zvýšení dane z nehnuteľností.

Pomôžu dve miliardy eur

V odborných kruhoch sa vedú diskusie o optimálnej výške štátnej pomoci. Štandardne sa odporúča pomáhať ekonomike podľa toho, koľko trpí. „Veľkosť utrpenia sa meria takzvanou produkčnou medzerou, ktorá v ťažkých časoch vyjadruje, na koľko percent ekonomika nevyužíva svoje kapitálové a ľudské zdroje bez toho, aby ich použitie spôsobilo vysokú infláciu. Tento dôležitý indikátor však vieme len odhadnúť,“ hovorí predseda rady pre Rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ján Tóth.

Aktuálne je slovenskej ekonomike vhodné pomôcť finančnými prostriedkami v objeme 2,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Inými slovami RRZ vláde odporúča, aby do krízou najviac postihnutých sektorov domáceho hospodárstva ešte počas tohto roku napumpovala okolo dve miliardy eur. Minutie obrovskej sumy podporuje aj fakt, že do priamej záchrany slovenskej ekonomiky sa doteraz investovali financie v objeme tri percentá HDP, pričom priemer Európskej únie je až 7 percent HDP.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa