V posledných dňoch snáď nebolo politika, ktorý by sa v médiách či na sociálnej sieti nepochválil dosiahnutými úspechmi slovenských hokejistov na pekinskej olympiáde, kde získali bronzovú medailu. Keď ide o gratulácie, pridávajú sa všetci.

Ak však treba niečo urobiť v prospech športu, pred športovcami sa zatvárajú dvere. Štát im totiž za posledné obdobie kladie pod nohy väčšie polená, ako by sa mohlo zdať.

Hokejistov už počas predchádzajúcich dlhých mesiacov, ale aj ďalších športovcov a ich kluby, sužovali tvrdé protipandemické opatrenia na Slovensku. Tie neraz nedovolili divákom zúčastňovať sa vo väčšom na hromadných podujatiach, mládeži trénovať a hrať súťažné zápasy.

Vláda, obrazne povedané, strčila hlavu do piesku a so zástupcami športových klubov často vôbec ani nekomunikovala. Nepomáhali tlačové konferencie, ani vyhlásenia o tom, že šport treba podporovať, nie utlmovať.

Márny boj s veternými mlynmi

„Je to pre nás katastrofické. V okolitých štátoch ligy fungujú bez obmedzení. Je to boj s veternými mlynmi,“ uviedol manažér súťažného oddelenia Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Rastislav Konečný na webe hockeyslovakia.sk ešte v januári tohto roka. Kompetentné autority stále otáľali s povolením hrať aj mládežnícke zápasy. Mnohí hráči odišli do zahraničia, iní s hokejom skončili.

Prešiel viac ako mesiac, opatrenia sa postupne uvoľňujú. Napríklad zhruba od polovice februára (16. február) mali vstup na nízkorizikové hromadné podujatia len osoby v režime OP v kapacite maximálne sto  osôb, alebo pri obsadenosti 50 percent kapacity priestorov. Pri stredne rizikových hromadných podujatia limit stovky  osôb ostal, alebo bolo možné  využiť 25 percent kapacity.

Pri vysoko rizikových podujatiach platí obmedzenie maximálne 20 osôb. Na Slovensku sa od konca februára (28. február) začne ďalšie uvoľňovanie pandemických opatrení. Zrušia sa režimy OTP, OP aj OP+. Zvýšia sa aj kapacity pri nízko a stredne rizikových podujatiach.

V susednom Česku idú ešte ďalej, od marca sa tam úplne skončí obmedzenie počtu návštevníkov na hromadných akciách, oznámil  to 23. februára minister zdravotníctva Vlastimil Válek.

Prišli úspechy slovenských športovcov na olympiáde  a politici sa zrazu opäť objavili na scéne. Aj Úrad verejného zdravotníctva SR pod vedením Jána Mikasa na svojej sociálnej sieti ocenil, že slovenskí hokejisti dosiahli historický úspech. V príspevku však  poznamenali, že do konca nášho zápasu s pandémiou ešte nejaký ten čas ostáva. 

„Odporovanie“ športu? Nikto nevie prečo

Napríklad aj minister vnútra Roman Mikulec na svojej sociálnej sieti uviedol, že hokejisti bojovali ako levy. „Famózne zlepšujúce sa výkony, ktoré postupne chlapci s dvojkrížom na hrudi počas turnaja predviedli, nám všetkým priniesli eufóriu, hrdosť, ale najmä obrovskú vďačnosť. Na Slovensku máme mnoho svetových športovcov, avšak práve kolektívny šport ako je hokej nám ukazuje to, že veľké ciele sa dajú dosiahnuť iba dobrou spoluprácou, komunikáciou a pochopením,“ spresnil minister. 

Najnovšie všetkých športovcov čaká úprava zákona  o športe, ktorá vzbudila značný rozruch. Ten istý minister je totiž podpísaný pod návrhom na zmenu zákona o dobrovoľníctve, ktorý dalo ministerstvo vnútra 22. februára 2022 do pripomienkového konania. To potrvá do 14. marca 2022. Novinky by mali platiť od januára 2023. Radosť však medzi športovcov a ich fanúšikov neprinesú. Práve naopak. 

A tak sa expert na mzdy, dane a odvody Jozef Mihál na svojej sociálnej sieti Daňové a odvodové tipy pýta, či skutočne slovenskí politici podporujú či „odporujú“ šport. Z návrhu mu vychádza, že rozhodne nie. Podľa neho je dostatočne známe, že šport na Slovensku funguje často, a to najmä hokej, na množstve dobrovoľníkov, rodičov a ďalších fanatikov. Tým chcú politici siahnuť na peniaze. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa