Predaje klesajú o dvojciferné čísla. Ceny spadli najviac za 13 rokov. Domy, ktoré by sa predtým minuli za niekoľko dní, teraz čakajú na svojho budúceho majiteľa aj týždne. Taká je najnovšie situácia na trhu s nehnuteľnosťami na Novom Zélande.

Ide o trh, ktorý sa medzi prvými „nafúkol“. Ešte pred pár mesiacmi sa domy predávali za rekordné ceny, mnoho Novozélanďanov sa snažilo rýchlo si kúpiť vysnívanú nehnuteľnosť. Teraz však realitná konzultantka Alison Hawkesová pozoruje, že za vysoké ceny z roku 2021 už tak ľahko kupcov nenájde.

„Musíme povedať predajcom, že trh sa dosť dramaticky a pomerne rýchlo zmenil. Nie je to vždy ľahké,“ povedala pre Bloomberg A. Hawkesová, ktorá pracuje pre realitnú kanceláriu Harcourts v meste Porirua s približne 56-tisíc obyvateľmi, ktoré tvorí metropolitnú oblasť Wellingtonu. „Je tam veľa sĺz. Pred pár mesiacmi to boli slzy šťastia, teraz sú to slzy, keď si uvedomia, že ich rodinný dom nestojí za to, čo si mysleli.“

Veľké zdražovanie


Nový Zéland s piatimi miliónmi obyvateľov v južnom Tichomorí, bol medzi prvými, kde došlo k pandemickému boomu nehnuteľností. Nastal prudký nárast cien, poháňaný najnižšími hypotekárnymi sadzbami a vládnymi stimulmi. V roku 2021 však Novozélanďania zaznamenali 30-percentné zdraženie, čo agentúru Bloomberg Economics viedlo k tomu, že krajinu minulý mesiac zaradila medzi najexponovanejšie trhy s nehnuteľnosťami na svete.

Okrem nízkych nákladov na pôžičky bol rast cien nehnuteľností na Novom Zélande poháňaný nedostatkom domov, prudkým nárastom prisťahovalectva a stúpajúcim trendom cien za posledné desaťročie. Mnohých to utvrdilo v tom, že investície do nehnuteľností sú bezpečnou stávkou.

Prepad predaja

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa