Bracknell - Nápis
Zdroj: Steve Parsons
Bracknell - Nápis "Pohonné hmoty nemáme, ospravedlňujeme sa" sa nachádzal pred čerpacou stanicou v anglickom meste Bracknell 26. septembra 2021. Veľké problémy s distribúciou benzínu a potravín nútili britskú vládu k radikálnej zmene postoja. Podľa správ britských médií chcel premiér Boris Johnson umožniť prostredníctvom výnimiek príchod tisícom vodičov nákladných áut zo zahraničia.

Veľká Británia (2021): Nedostatok vodičov nákladných áut

V septembri 2021 Veľká Británia ohlásila nedostatok paliva až na deväťdesiatich percentách čerpacích staníc. Navyše, ich ceny vyskočili pre zásobovacie problémy na maximá, boli najdrahšie za osem rokov. Predstavitelia niektorých sektorových odvetví, vrátane dodávateľov potravín a supermarketov, vyzvali britskú vládu, aby zaistila jej pracovníkom prednosť pri nákupe pohonných hmôt. Pár dní sa tam tvorili dlhé rady na pumpách a časť z nich museli zavrieť, pretože nemali čo predávať.

Vládny zdroj BBC potvrdil, že plne zásobovaných pohonnými hmotami bolo v Británii šestnásť percent všetkých staníc. Za najhoršej situácie cez víkend to bolo okolo desať percent, pričom normálny stav predstavoval zhruba 40 percent. Podľa asociácie predajcov pohonných hmôt PRA, ktorá zastupovala bezmála 5 500 z 8 000 čerpacích staníc v krajine, ostalo bez pohonných hmôt okolo tridsaťsedem percent.

Britskí ministri, ropné firmy aj čerpacie stanice vtedy tvrdili, že zásoby pohonných hmôt sú dostatočné, systém ale vyčerpal nedostatok vodičov nákladných áut v kombinácii s panickými nákupmi do zásoby, uviedol vtedy portál ct24.cz.

Orientačne im chýbalo zhruba stotisíc vodičov nákladných áut, čo sa snažili riešiť vydaním tisícov dočasných trojmesačných víz pre zahraničných pracovníkov. Situácia sa napokon v ďalších mesiacoch stabilizovala.