Každý deň, keď dorazí na Slovensko dodávka plynu z východu v súlade s očakávaním, je dobrý deň. Každé ráno však vládne určité napätie, pretože toky z východu sú najskôr určené orientačne a následne upresnené cez deň. Kto ráno zbadá na počítadle v Kapušanoch nulu, nech si to radšej overí u prevádzkovateľa prepravy eustream, inak by mohol spôsobiť celoeurópsku paniku. Úplne vážne.

Richard Prokypčák
Neprehliadnite

Šéf SPP: Situáciu máme čoraz viac vo vlastných rukách

Slovensko je teraz nielen dôležitým hráčom na trhu s plynom v Európe, ale aj jedinou transportnou trasou, cez ktorú do EÚ prúdi ruský plyn. Plynovod Yamal stojí od jari, Nord Stream 2 je zastavený a pravdepodobne sa bude rozoberať, Nord Stream 1 je v údržbe a možno skončí ako jeho mladší brat. Teda, odstavený.

Posledný funkčný plynovod ide cez Slovensko

Ostáva plynovod Bratstvo, ktorý síce ide na štvrtinu obvyklej kapacity, ale stále ide. Každé ráno však nie je stopercentne isté, koľko plynu na Slovensko príde. Niekedy sú nominácie nadhodnotené a následne sa revidujú nadol, inokedy môže ráno svietiť nula a pritom nakoniec príde toľko plynu ako v predchádzajúci deň.

Je to spôsobené vojnou na Ukrajine. Plyn určený pre Slovensko a ďalej na juh a západ Európy totiž tradične prúdil cez vstupný bod Sochranivka, ležiaci na severovýchode Ukrajiny. Ten je teraz okupovaný ruskou armádou a preto sa ukrajinský operátor GTSOU rozhodol, že plyn presmeruje cez vstupný bod Sudzha.

Ten je kapacitne dostačujúci, v minulosti sa bežne používal ako alternatíva Sochranivky. A hlavne – nachádza sa na teritóriu, ktoré má Ukrajina pod kontrolou.

Ukrajina: Rusi si berú plyn, ohrozuje to bezpečnosť prevádzky

Ukrajina je presvedčená, že ak by plyn prechádzal cez Sochranivku, Rusi by z neho odoberali a zásobovali by ním separatistické regióny Donecka a Luhanska. Preto požiadal Gazprom, aby plyn posielal cez Sudzhu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa