Časť slovenských podnikateľov má už tretí mesiac zatvorené prevádzky. Napriek tomu sa štát práve v období lockdownu rozhodol zrušiť úverové moratórium. Dnes je iba na rozhodnutí bánk, či klientom v problémoch predĺžia odklady splátok úverov alebo na nich pošlú exekútorov.

Zlú situáciu môže aspoň čiastočne zlepšiť súčasná koaličná kríza. „Vo vláde ostaneme len v prípade obnovenia odkladu splátok úverov, ktorý musíme schváliť ešte počas marcovej schôdze parlamentu a trvať bude minimálne do konca júna,“ tvrdí predseda hnutia Sme Rodina Boris Kollár. Zvyšné tri koaličné strany s touto podmienkou súhlasili, ale jej zrealizovanie sa momentálne zaseklo pre rastúci tlak na odstúpenie premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

Takzvané úverové moratórium prijala vláda tesne po vypuknutí pandémie. Na jeho základe museli banky automaticky schvaľovať žiadosti o odklad úverov podnikateľom aj bežným ľuďom. Klientom tak umožnili prestať splácať pôžičky počas jedného až deviatich mesiacov. Väčšina z nich sa rozhodla pre maximálne časové obdobie a úvery začala splácať s príchodom nového roka.

Pri pohľade na tvrdé dáta väčšina dlžníkov nemá problém s návratom k splácaniu. V medzimesačnom porovnaní objem zlyhaných úverov dokonca mierne klesol. Konkrétne od decembra do januára sa znížil o 12 miliónov eur na 1,66 miliardy eur.

Napriek tomu podľa bánk reálne problémy s návratom k splácaniu majú tisícky ľudí a stovky firiem. „Klienti v drvivej väčšine prípadov nabehli na štandardné splácanie, iba menej ako päť percent z nich má problémy s dodržiavaním splátkového kalendára,“ približuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Dlžníkom v ťažkostiach najväčšia domáca banka ponúka individuálne riešenie, ktoré spočíva v platení 25 percent z novej splátky úveru, a to počas troch až šiestich mesiacov. Táto pomoc klientom výrazne uľahčí postupný návrat k normálnemu úverovému režimu.

Úrokové miery hypoték - nové obchody
Infogram

Nevýhody odkladu splátok

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa