S príchodom jari zvyknú domáce banky zabojovať o klientov rôznymi úverovými akciami. Inak tomu nebude ani počas tohto roku. Prvé zľavy sa objavili v značnom predstihu a to už koncom januára. Lenže na rozdiel od minulosti ide viac o marketing ako razantné zlacňovanie.

Pár rokov dozadu zvykli malé banky udávať trend zlacňovania. Pretekali sa v tom, ktorá z nich dá klientom nižšiu sadzbu a následne pristúpili k znižovaniu úrokov aj veľké finančné domy. Výsledkom boli jedny z najlacnejších úverov na bývanie spomedzi všetkých krajín platiacich eurom.

Štvorpercentný úrok

Súčasným trendom je razantné zdražovanie. Od januára do novembra 2022 stúpol priemerný úrok z 0,99 percenta na 2,94 percenta. Rast priemernej sadzby o 1,95 percentuálneho bodu je šiesty najprudší v Eurozóne. Zvyšovanie priemernej úrokovej sadzby bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. V súčasnosti už žiadna domáca banka nepredáva hypotéku za úrok pod tromi percentami. Väčšina finančných domov sa začína blížiť k štvorpercentnej hranici a niektoré ju už prekonali.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa