Z koaličnej zmluvy sa pomaly, ale isto stáva zdrap papiera. Hlasovať s opozíciou sa najnovšie chystá minister financií Igor Matovič. Dôvodom je už viac ako rok trvajúci spor s Richardom Sulíkom, ktorý si postavil hlavu a zablokoval zmenu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Nekonečné spory dvoch koaličných lídrov sú hlavnou črtou súčasnej vlády. Napriek tomu posledný konflikt priniesol jednu zásadnú zmenu. I. Matovič sa doteraz sústredil hlavne na slovné ataky R. Sulíka a snaha poraziť ho v parlamente je novinkou. Prvá strohá reakcia na zmenu taktiky bola pomerne tvrdá a padli aj slová o páde vlády.

O čo vlastne v celom spore ide? Pandémia minulý rok vystrelila slovenský verejný dlh na nebezpečnú hodnotu 60,6 percenta HDP. Krajina takto zle hospodáriť nikdy nemala a ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti zaväzuje ministra financií pripraviť vyrovnaný rozpočet. Inými slovami, vláda má dramaticky škrtiť výdavky a nie rozdávať peniaze pandémiou postihnutým podnikateľom. Tak káže ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti voľne označovaný ako dlhová brzda.

Napriek tomu v koalícií dlho nepanovali obavy z prísnych pravidiel. Lídri strán sa totiž dohodli na dočasnom vypnutí dlhovej brzdy a posunutí uťahovania opaskov až do časov po skončení pandémie. Zároveň prípadné škrty nemali byť nijako drakonické a po zmene pravidiel sa s vyrovnaným rozpočtom nepočítalo ani v roku 2024.

Problémy priniesol až sen o štíhlom štáte a nízkom daňovo-odvodovom zaťažení. R. Sulík následne vyrukoval s požiadavkou, že zmenu dlhovej brzdy podporí len v prípade zavedenia daňovej brzdy. Táto novinka má zabrániť zvyšovaniu daní po skončení pandémie a I. Matovič sen o nízkych daniach označil za „blúznenie“.

Pri konfrontácii s politickou realitou má pravdu. Na ozdravenie deravej štátnej kasy nebude stačiť ani škrtnutie 13. dôchodkov. Ušetrenie pár stoviek miliónov eur nikoho nespasí a miliardy eur sa dajú získať len znížením penzií. Lenže rôznu formu týchto štátnych dávok poberá viac ako 1,4 milióna Slovákov a prípadné zníženie dôchodkov sa rovná politickej samovražde.

Šetrenie na armáde je tabu pre snahu o dobre vzťahy s USA. Škrtať v zdravotníctve je v časoch pandémie nereálne a v školstve je dlhodobo málo peňazí. Veľa vody nenamúti ani vo verejnosti populárne prepúšťanie štátnych úradníkov. Vláda už minulý rok začala pracovať na prepustení každého desiateho zamestnanca a aj tak hospodárila s rekordným deficitom.

Takto sa dá pokračovať ďalej. Rozumná konsolidácia sa dá dosiahnuť len kombináciou zvyšovania daní a znižovania výdavkov. Zvýšenie dane z pridanej hodnoty o dva percentuálne body zdraží nákup v hodnote 100 eur na 101,66 eura. Razantné úspory výdavkov zas môže priniesť naviazanie veku odchodu do penzie na priemernú dĺžku života na Slovensku. Obidve opatrenia sú síce nepopulárne, ale väčšina populácie ich dokáže zniesť a v krajnom prípade nemôže byť tabu ani zvýšenie daní pre prosperujúce podniky a banky.

Vsadenie len na jednu kartu je extrém, ktorý časti obyvateľstva prinesie prudké zníženie životnej úrovne. Navyše, nízke daňovo-odvodové zaťaženie priláka do krajiny len investorov profitujúcich z lacnej pracovnej sily. Z dlhodobého hľadiska povedie k zakonzervovaniu súčasnej životnej úrovne a to hádam nie je cieľom žiadneho politika.

R. Sulík urobí dobre, keď si spomenie, ako naposledy dopadol pri snahe zablokovať Euroval. Ten dnes funguje aj vďaka slovenských príspevkom. Jediným výsledkom nemenného postoja bola politická prehra v podobe osemročnej vlády v tom čase opozičného Smeru.

Podobný scenár sa môže zopakovať aj dnes. Len tentoraz vláda padne na neochote zvyšovať dane. No výsledok bude rovnaký a R. Sulíkovi môže tvrdohlavosť opäť raz priniesť viac politických prehier ako víťazstiev.

Posledná veta neplatí jedine v prípade, ak súčasnú vládu zmetie pripravované referendum a politickí lídri svoj koniec už vidia v interných prieskumoch verejnej mienky. V takom prípade je logické, že šéf liberálov začal tvrdo bojovať o voliča, ale aj tak musí dať pozor, aby nakoniec nedopadol ako za čias premiérky Ivety Radičovej.

BT Výška verejných dlhov vybraných štátov Európskej únie
Infogram

Česi riskujú obchodnú vojnu s Ruskom

Ruská tajná služba stojí za výbuchmi v českých muničných skladoch. Táto veta je za rapídnym zhoršením dovtedy dobrých vzťahov Prahy a Moskvy. Po vzájomnom vyhosťovaní diplomatov sa začalo počas minulého týždňa hovoriť aj o uvalení ekonomických sankcií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa