Vysoká inflácia začína nanovo rozdávať karty v prebiehajúcej obchodnej vojne. Spojené štáty americké v snahe zastaviť prudký rast cien, oznámili zrušenie ciel na čínsky tovar. Čisto teoreticky takéto rozhodnutie vytvára priestor až na 30 percentný pokles cien.

Čína v súčasnosti vo veľkom vyrába vďaka lacným ruským energiám. Zrušenie ciel ešte viac podporí výrobu ázijských fabrík. Zároveň zvýši ruské príjmy z predaja nerastných surovín. Tie sú aj napriek obrovským zľavám pre ázijských zákazníkov stále vyššie ako sa počítalo v schválnom štátnom rozpočte. Výsledok?

Západné sankcie ruská ekonomika zvláda prekvapivo dobre. K takémuto záveru dospela najväčšia americká banka J.P. Morgan. Podľa jej analytikov ruská ekonomika v tomto roku padne len o 3,5 percenta HDP a samotné Rusko počíta až s 12 percentným poklesom HDP. Lenže tento pesimistický odhad bude v krátkom čase revidovať a najväčšiu krajinu sveta nakoniec zasiahne mierna recesia.

Západ utrpel v prebiehajúcej ekonomickej vojne nečakané fiasko. Sankcie mali viesť k stiahnutiu ruskej armády z okupovaného územia Ukrajiny. Moskva namiesto toho hlási dobytie Luhanskej oblasti a svoju silu zameriava na ovládnutie Doneckej oblasti.

Na obsadených územiach prebiehajú prípravy na vyhlásenie referenda o pripojení k Rusku. Po ich realizácii už nebude cesty späť. Rusko si vyhradilo právo použiť na obranu vlastného územia jadrové zbrane. Prípadnou snahou o vytlačenie ruských vojsk z obsadeného územia bude ukrajinská vláda riskovať jadrový útok.

Potom sú v hre len dve možnosti. Kyjev svoju armádu stiahne za Moskvou vytýčené hranice, prípadne nestiahne a k zmene názoru príde až po použití taktickej jadrovej zbrane. Konflikt svetových mocností s veľkou pravdepodobnosťou skončí rozdelením Ukrajiny. V minulom storočí bola podobne rozdelená Kórea. V severnej dodnes vládne komunistický vodca a južná patrí medzi najbohatšie krajiny na svete.

Ruská invázia na ukrajinské územie je bezprecedentným porušením medzinárodného práva. Lenže Západ nemá dostatočne silné ekonomické páky na zmenu ruského postoja. Nemecko napríklad prosí Kanadu o porušenie Západných sankcií. Dôvodom je zadržanie opravovanej ruskej turbíny a bez nej nie je možné naplno obnoviť prepravu plynovodu Nord Stream 1. Nemci síce stále môžu spustiť natlakovaný Nord Stream 2. No to odmietajú a o porušenie Západných sankcií žiadajú Kanadu.

Už túto zimu bude plyn s veľkou pravdepodobnosťou na prídel. K takémuto záveru prišiel výskumný tím Oxford Economics. Podľa odborníkov medzi najviac zraniteľné krajiny patria Nemecko, Taliansko, Česko a Maďarsko. Slovensko sa medzi najviac ohrozenými štátmi nespomína. Napriek tomu obmedzenie výroby nemeckého priemyslu tvrdo zasiahne export domácich firiem.

Ukrajinci majú právo brániť svoju vlasť. Európska únia má rovnako právo pomôcť slabšej krajine v boji s ruským agresorom. Len musí verejnosť pripraviť na tvrdé dopady v podobe vysokej inflácie a zároveň nesľubovať rýchly návrat obsadeného územia. Po príklady netreba chodiť ďaleko. Ruská okupáciu bývalého Česko-Slovenska trvala dlhých 23 rokov.

Koniec neobmedzenej slobody slova. Brusel schválil reguláciu sociálnych sieti