Západný sen o ekonomickej porážke Ruska sa rozsypal podobne rýchlo ako plány Moskvy na bleskové víťazstvo na Ukrajine. Také sú fakty a dnes sa hrá o to, ktorá zo znepriatelených strán vydrží dlhšie prichádzajúce utrpenie a kto sa pod náporom biedy vzdá ako prvý. Lebo dobre už, žiaľ, bolo a ľudí čakajú naozaj ťažké časy.

Nemeckí politici vážne diskutujú o energiách na prídel. Verejnosť nabádajú šetriť a obmedzovať spotrebu plynu. V slovenskej ekonomike varuje pred nedostatkom pohonných hmôt rafinéria Slovnaft. Mnoho ľudí v najbližších mesiacoch zažije najhorší pád životnej úrovne vo svojom živote. Najmä podpriemerne platení zamestnanci minú všetky peniaze na potraviny a energie. Neostanú im tak peniaze na zábavu a oddych. Nečakaným luxusom bude obedové menu. Mnoho ľudí si v snahe ušetriť peniaze radšej do práce donesie jedlo uvarené doma.

Na druhej strane netreba mať ani prehnané obavy a zamestnanci určite neskončia pod mostom ani v radoch na polievku. Pracujúci ľudia si len za svoje mzdy budú môcť dopriať oveľa menej ako v minulosti a mnoho z nich bude nahnevaných.

Západné sankcie mali položiť ruskú ekonomiku. Napriek tomu je dnes najväčším problémom príliš silný kurz ruského rubľa. Miestna centrálna banka dokonca začína podnikať kroky na oslabenie silnej meny a ruble vo veľkom mení za čínske juany. Slabá ruská mena bola pritom jedným z hlavných cieľov západných sankcií.

Lenže embargo na ruskú ropu prudko vystrelilo ceny čierneho zlata. Rusi aj po poskytnutí výrazných zliav predávajú ropu za vyššie ceny, ako plánovali v štátnom rozpočte. Obrovský záujem je najmä zo strany Indie. Tá spracované ropné produkty obratom vyváža do Európskej únie. Na takýto dovoz v podstate ruskej ropy sa uvalené embargo nevzťahuje. Nejde o nedôslednosť európskych úradníkov. Západní lídri sa snažia vyhnúť nedostatku pohonných látok a preto nezakázali dovoz ruskej ropy oblúkom cez Indiu.

K obrovským problémom s energiami príde najmä v prípade tuhej zimy. Nemecko už dnes pripravuje svoj priemysel na obmedzenie dodávok plynu a v krajnom prípade budú musieť šetriť aj domácnosti.

Slovensko má podľa vyjadrení vrcholových predstaviteľov plynu dosť na celú zimu. Lenže problémy nemeckej ekonomiky zasiahnu aj domáce podniky. Reálne hrozí prepúšťanie kvôli nedostatku zákaziek. Najmä v regiónoch s dvojcifernou nezamestnanosťou je strata zamestnania vážny problém. Ľudia žijúci v priemyselne rozvinutých častiach krajiny prichádzajúce problémy zvládnu oveľa lepšie.

V každom prípade nastal čas povedať si pravdu. Ekonomická vojna sa ani zďaleka nevyvíja podľa predstáv Západu. Pád životnej úrovne viac zasiahne nové ako staré členské štáty Európskej únie. Môžu za to výrazne nižšie mzdy vo východnej časti dvadsaťsedmičky. Najmä slabšie platení zamestnanci nemajú dostatočné rezervy na bezproblémové zvládnutie ťažkých časov.

Ako z tejto situácie von? Na jednoduché otázku neexistuje jednoduchá odpoveď. Okamžité zrušenie sankcií nie je riešením. Moskve vysoké ceny energií vyhovujú a nemá dôvod tlačiť na ich zníženie prostredníctvo zvýšených dodávok do Európskej únie. K zmene postoja môže viesť jedine uznanie východnej časti Ukrajiny za ruské územie. Teda totálna porážka ekonomicky silnejšieho Západu.

Takýto vývoj nie je v záujme Slovenska. Vytvorí sa tým nebezpečný precedens. Ten bude spočívať v tom, že silnejšia krajina má právo vrhnúť na cudzie územie a násilím si odtrhnúť jeho časť. Práve kvôli tomuto riziku nie je v slovenskom záujme ani uznanie samostatného Kosova.

Západ si navyše časom poradí s nedostatkom ruských surovín. Len to bude pár rokov trvať a značná časť obyvateľov schudobnie. Lenže nejde o jednostranný problém a ruská inflácia je stále vyššia ako tá v eurozóne. Prudké zvyšovanie cien tak minimálne rovnako trápi aj obyvateľov Ruska.

Miestne energetické koncerny čelia obrovským problémom aj napriek možnosti predávať energie za nečakane vysoké ceny. Napríklad včera na moskovskej burze prudko padla cena akcií plynárenského koncernu Gazprom. Dôvod? Valná hromada akcionárov sa rozhodla nevyplatiť žiadne dividendy a šokovala miestny trh. Ruský plynárensky gigant v súčasnosti potrebuje peniaze práve kvôli obchodnej vojne medzi Západom a Ruskom. Suma summarum obchodná vojna bude ťažká a obidvom stranám spôsobí obrovské ekonomické škody.

ECB zvažuje obrovský experiment. Peniaze sa budú tlačiť aj po zvyšovaní úrokov