1. Rusi pohrozili návratom studenej vojny

Koncom minulého týždňa Moskva naznačila možnosť prerušenia vzťahov s Bruselom. Prípadný návrat do čias studenej vojny značne zasiahne slovenskú ekonomiku. Pre domáce automobilové fabriky je totiž najväčšia krajina sveta jedným z kľúčových trhov. Do Ruska vo veľkom smerujú kórejské automobily vyrobené v závode pri Žiline.

Súčasný ekonomický rast slovenskej ekonomiky stojí práve na výrobe osobných motorových vozidiel a nečakaná strata významného trhu môže ekonomiku poslať do recesie. Obrovské hospodárske ťažkosti nám tiež spôsobí, ak pre geopolitické spory dočasne prídeme o dodávky plynu alebo ropy.

Vyvoz surovín je síce dôležitý aj pre ruskú pokladnicu, ale krajina si rovnako ako v minulosti môže dovoliť dočasné prerušenie dodávok energií. Naposledy k takémuto kroku prišlo pár rokov po tom, ako oranžová revolúcia otočila smerovanie Ukrajiny na západ. Po strate vplyvu Moskva nevidela zmysel v pokračovaní lacných dodávkach plynu a trhové ceny sa zasa nepáčili Kyjevu.

Spor eskaloval v roku 2009, potom ako sa Ukrajina rozhodla pre svojské riešenie problému a z rúr prechádzajúcich cez jej územie začala odoberať energie určené zákazníkom na západe. Rusko reagovalo úplným prerušením dodávok plynu, čím prinútilo Brusel zatlačiť na Kyjev a nakoniec sa našiel kompromis prijateľný pre obidve strany.

Pre geopolitické spory ostalo pred jedenástimi rokmi spolu so západom na čas od ruského plynu odrezané aj Slovensko a časť domácich podnikov musela na čas obmedziť výrobu. Rovnaký scenár sa môže zopakovať aj dnes a tentoraz sa Moskve nepáči, že západ kritizuje zatvorenie opozičného politika Alexeja Navaľného. Nemecká opozícia dokonca požaduje ukončenie výstavby plynovodu Nord Stream 2, ktorý obchádza Ukrajinu a do Nemecka smeruje po dne baltského mora.

Tvrdé slová o prerušení vzťahov s Európskou úniou zo strany ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova mali západ upozorniť, že v prípade vyhrotenia konfliktu riskuje úplné odstrihnutie od energií. Tie sa síce dajú nahradiť, ale len oveľa drahšou americkou ropou a skvapalneným plynom.

Kladivom na daňových podvodníkov má byť zavedenie elektronickej faktúry.
Zdroj: Zsolt Lukacs
Kladivom na daňových podvodníkov má byť zavedenie elektronickej faktúry.

2. Heger pritvrdí v boji s daňovými únikmi

V snahe odhaliť čo najviac daňových podvodníkov ministerstvo financií rozbehne už s príchodom budúceho roka povinné vydávanie eFaktúr. Štát tak získa ešte lepší prehľad o zrealizovaných obchodoch medzi domácimi firmami a živnostníkmi.

Počas tohto roka sa výrazne sprísnia kontroly výberu dane z pridanej hodnoty (DPH) a dane z príjmu právnických osôb (DPPO). Len na týchto dvoch daniach špekulanti štátnu kasu takmer každý rok pripravia o približne 2 miliardy eur.

V roku 2019 nedokázalo Slovensko na DPH vybrať 1,4 miliardy eur. Na astronomickú dieru v štátnej kase upozorňuje údaj označovaný ako daňová medzera, ktorý je približne na úrovni 17 percent z potenciálneho výnosu. Inými slovami, podvodníci dokážu štátny rozpočet obrať takmer až o pätinu výnosu dane z pridanej hodnoty.

V trhovej ekonomike je bežný predaj výrobkov medzi viacerými podnikateľmi. Štát každému z nich vráti zaplatenú DPH a v praxi si nechá len DPH zaplatenú ľuďmi v obchodoch. Systém takzvaných vratiek podvodníci zneužívajú tak, že prevod tovarov existuje len na papieri a reálne nepríde k žiadnej výmene. Napriek tomu žiadajú štát o vrátenie DPH a v mnohých prípadoch sú úspešní, keďže daňové úrady nedokážu skontrolovať všetky transakcie.

No niektorí z nich skončia za mrežami a medzi najznámejších odsúdených daňových podvodníkov patria Ladislav Baštrnák alebo Mikuláš Vareha. Kým prvý bol developer, druhý dokázal peniaze zarobiť na obchodovaní s lykožrútom.

Na sto percent úspešné nie sú daňové úrady ani pri výbere firemných daní, ktoré tiež majú medzeru vo výške 17 percent a na dani z príjmu právnických osôb štát v roku 2019 nedokázali vybrať 500 miliónov eur.

Bohatých ľudí v USA najviac zdaňuje štát Kalifornia. Napriek tomu miestna vláda čelí obrovským problémov s bezdomovcami.
Zdroj: Jeff Chiu
Bohatých ľudí v USA najviac zdaňuje štát Kalifornia. Napriek tomu miestna vláda čelí obrovským problémov s bezdomovcami.

3. Koniec kalifornského sna o socializme

Dlhých stopäťdesiat rokov bol symbolom amerického sna práve štát Kalifornia. Ako prví v ňom dostali šancu zarobiť veľa peňazí počas svojho života zlatokopovia, po nich prišla doba farmárov a neskôr aj hľadačov ropy. Dnes je snom najlepších mozgov sveta práca v kalifornskom Sillicon Valley a symbolom neustále žiariaceho úspechu je Hollywood.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa