1. Slovenská ekonomika minulý rok klesla o 5,8 percenta HDP

Minuloročná recesia nakoniec vôbec nebola taká strašná, ako sa pôvodne čakalo. Podľa najnovšej makroekonomickej prognózy Slovensko uzavrelo rok 2020 s poklesom o 5,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Pritom tesne po prvom zatvorení ekonomiky na jar 2020 časť analytikov počítala s dvojnásobne veľkým poklesom.

Dôvod bol jednoduchý, pandémia zavrela doma miliardy ľudí a výrobky nesúce označenie Made in Slovakia nemal kto nakupovať. V najčernejších scenároch roky kritizovaná orientácia na vývoz mala o prácu pripraviť státisíce Slovákov.

Lenže ľudstvo svoju spotrebu nakoniec výrazne neobmedzilo ani v čase celosvetového lockdownu. Vo veľkom sa nakupovalo cez internet a v druhej polovici minulého roka výrazne narástol aj dopyt po automobiloch vyrobených na Slovensku . Časť ľudí totiž nechcela zbytočne riskovať a vo vyspelých krajinách preferovanú mestskú dopravu opäť vymenila za automobil.

Nebezpečný Covid-19 sa najlepšie šíri vo veľkých skupinách, ktoré sú uzatvorené v malých priestoroch, a z tohto uhla pohľadu je ideálnym miestom na nakazenie metro. Pandémia tak z automobilov opäť spravila „in“ produkt aj u mladšej online generácie, ktorá do jej príchodu preferovala rôzne formy zdieľaného cestovania.

V exportne orientovanej slovenskej ekonomike nakoniec počas minuloročnej recesie o prácu prišlo 70-tisíc ľudí. Miera evidovanej nezamestnanosti sa od januára do decembra 2020 zvýšila zo 4,98 percenta na 7,57 percenta. Napriek ťažkým prvým trom mesiacom sa v najbližších dvanástich mesiacoch počíta s návratom hospodárskeho rastu. V tomto roku má ekonomický výkon krajiny vzrásť o 4,3 percenta HDP a v roku 2022 o 3,9 percenta HDP.

Vývoj slovenskej ekonomiky
Infogram

2. Prepadnú miliardy eur z eurofondov

V úvode týždňa dve liberálne poslankyne vyplašili verejnosť vyhlásením, že Slovensko definitívne príde o jednu miliardu eur z eurofondov. Ako sa neskôr ukázalo, nebola to pravda a súčasná vláda zatiaľ žiadne peniaze neprešustrovala. Lenže to je v najnovšom koaličnom spore jediná dobrá správa a krajine v budúcnosti hrozí prepadnutie nie jednej, ale viacerých miliárd eur.

Okrem europoslankyne za SaS a šéfky výboru Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci Lucie Ďuriš Nicholsonovej to tvrdí aj ministerstvo práce vedené dvojkou v politickej strane Sme rodina Milanom Krajniakom. Z ich vyjadrení vyplýva, že za problémy môže vicepremiérka a šéfka nového Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky Veronika Remišová. Líderka koaličnej strany Za ľudí vinu odmieta a podľa nej za celý problém môže neochota ministrov vzdať sa pridelených eurofondov.

Komplikovaný spor spočíva v tom, že vláda sa ešte v apríli minulého roka dohodla na presune 1,38 miliardy eur, ale podľa údajov Európskej komisie reálne zmenilo účel použitia len 497 miliónov eur. Zvyšné peniaze ostali aj na ďalej v Európskom fonde regionálneho rozvoja a Kohéznom fonde. Z nich budú čerpané na najrôznejšie priority od vybudovania kanalizácie v obciach až po elektrifikáciu železničnej trate medzi Novými Zámkami a Palárikovom.

Týmto výdavkom dali politici vládnej koalície prednosť pred štedrejšou podporou krízou zasiahnutých firiem, živnostníkov a zamestnancov. Na záchranu tretiny pracovných miest sa na Slovensku v roku 2020 minulo 934 miliónov eur. Pri dodržaní pôvodného plánu mohla ekonomika dostať oveľa štedrejšiu podporu a krajina nemusela byť na chvoste celej Európskej únie. Počas minuloročnej recesie totiž na záchranu pracovných miest menej peňazí ako Slovensko dalo len oveľa chudobnejšie Rumunsko.

Navyše o nepresunuté peniaze môže krajina prísť v prípade, že ich neminie do konca roka 2023 a takýto scenár je vysoko pravdepodobný podľa predstaviteľov dvoch zo štyroch strán vládnej koalície. Samosprávy totiž nikdy vo svojej histórií nemuseli v priebehu necelých troch rokov vyčerpať približne 5 miliárd eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Ak sa im to naozaj nepodarí, jedno je isté už dnes, že za prešustrované peniaze nikto neponesie hmotnú a pravdepodobne ani politickú zodpovednosť.

Ako presúvali peniaze v eurofondoch jednotlivé európske krajiny
Infogram

3. Očkovane nemusí poraziť pandémiu

Tohtoročný ekonomiky rast stojí a padá na dvoch základoch. Prvým sú masívne investície podporované tlačením peňazí a druhým úspešné prekonanie pandémie. O pravidelnom prísune nových miliárd eur zo strany Európskej centrálne banky dnes nepochybuje nikto. Žiaľ, to isté sa už nedá skonštatovať pri očkovaní a o úspešnosti nových vakcín existujú vážne pochybnosti.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa