Vlaňajšia vykurovacia sezóna bola plná paradoxov. Trhové ceny plynu dosiahli rekordne vysoké úrovne, čo vyvolalo aj zvýšenie cien za teplo. Zima však bola teplejšia, ako bežne býva, a zrejme aj preto spotreba klesla o desať percent. Napriek tomu sa výrobcom a distribútorom tepla zvýšili tržby. Skokanom roka sa stali štátni teplári, ktorí si po minuloročnom májovom spojení do jedného holdingu pripísali na účet desiatky miliónov čistého zisku.

Vplyv rastúcich nákladov

Výrobcovia tepla zo systémov centralizovaného zásobovania tepla (CZT) dokázali na negatívne výkyvy cien na trhu s energiami reagovať lepšie než obytné domy s domovými kotolňami, ktorým sa cena tepla zvýšila až o 300 percent. Bolo to v dôsledku toho, že na domy s vlastnými kotolňami sa nevzťahovala regulácia cien.

Celkovo však možno hovoriť o miernejšom náraste cien tepla. Ako v tejto súvislosti vyhlásil predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislav Janiš, výhodou je i to, že mnohí dodávatelia používajú na výrobu tepla biomasu alebo kombináciu plynu a biomasy, čo tiež prispieva k stabilizácii cien. Výrobcovia a dodávatelia tepla však museli reagovať na rastúce náklady na vstupné palivá počas celého minulého roka.


pôvodný súbor:Bratislavská Teplárenská025.JPG
Zdroj: Archív TREND

Ferroenergy pod U. S. Steel

Košický podnik Ferroenergy, ktorý dodáva teplo, paru, ale aj elektrinu, bol až do konca vlaňajška dcérou východoslovenského gigantu U. S. Steel Košice. Od 1. januára 2023 sa s ňou zlúčil. Spoločnosť, ktorá je jednotkou rebríčka, dosiahla tržby vo výške viac ako 406 miliónov eur, čo bol medziročný nárast o takmer 57 percent. „Zvýšenie tržieb v roku 2022 bolo spôsobené najmä rastom predajných cien,“ konštatuje výročná správa podniku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa