Malá krajina obrovských regionálnych rozdielov. Roky platná definícia slovenskej ekonomiky. Zlý stav najlepšie ilustruje obrovský počet voľných pracovných miest. V súčasnosti podniky márne hľadajú takmer 77-tisíc zamestnancov. Obrovské číslo len mierne skresali pandémiou vyvolané lockdowny.

Ide o prekvapivý vývoj situácie. Kríza väčšinou znamená len jedno. Obrovské prepúšťanie a dostatok pracovnej sily. Lenže v realite prišlo len k obrovskému prepúšťaniu. Aj to najmä počas prvej vlny, kedy stratilo prácu takmer 69-tisíc Slovákov a v druhej druhej pribudlo „len“ 18-tisíc nezamestnaných. Prebiehajúca tretia zatiaľ nedokázala zvýšiť počty ľudí na úradoch práce.

Problém drahého nájmu

Podniky v rozvinutých častiach krajiny stále čelia nedostatku pracovnej sily. Chýbajú robotníci ochotní pracovať na jednoduchých manuálnych pozíciách aj špičkoví odborníci. Hlavne prvú skupinu odrádzajú od dochádzania za prácou príliš drahé podnájmy.

Cena jednej samostatnej izby sa v hlavnom meste pohybuje okolo 200 eur za mesiac. Ide o približne pätinu čistého príjmu človeka pracujúceho v bratislavskom kraji. V tomto regióne hrubý priemerný plat dosiahol v treťom kvartáli minulého roku hodnotu 1 429 eur a v čistom ide o sumu 1 072 eur.

Okrem vysokej ceny je problémom aj minimálne súkromie. V trojizbovom byte bežne bývajú traja až štyria podnájomníci. Pre človeka zvyknutého na život vo vlastnom dome ide o príliš veľký pokles životnej úrovne. Inými slovami, ľudia síce zarobia viac, ale reálne žijú horšie.

Pohľad hlavne starších ľudí je približne takýto: U nás na dedine mám veľký rodinný dom. Na záhrade si dopestujem ovocie aj zeleninu. V meste sa budem tlačiť s cudzími ľuďmi v malom byte. Radšej zarobím aj o pár stoviek eur menej a ostanem doma.

Na ilustracnej fotografii Dom Svateho Martina , Staromestska ulica, most SNP a vyletna lod na Dunaji.
Neprehliadnite

Slováci nemajú najviac vlastných nehnuteľností. Európskou jednotkou sú chudobní Rumuni

Migrujú hlavne mladí ľudia

Za neochotu sťahovať sa môžu aj obrovské rozdiely v cenách nehnuteľností. Starší trojizbový byt sa v hlavnom meste bežne predáva za 180-tisíc eur. Ledva tretinovú hodnotu má rodinný dom v okolí Rimavskej Soboty. Suma získaná z predajú nehnuteľností v hladovej doline väčšinou nestačí na kúpu vlastnej strechy nad hlavou v priemyselne rozvinutej časti krajiny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa