Minuté euro k euru a majetok je fuč. Slováci to už majú čierne na bielom. Zdražovanie na Slovensku je najväčšie za posledných 17 rokov. V januári si ľudia poriadne priplatili za potraviny, palivá, ale aj energie v domácnostiach, konštatoval to 14. februára 2022 Štatistický úrad (ŠÚ SR). Inflácia v januári medziročne vzrástla o 8,4 percenta.

Ekonómovia dlhodobo upozorňujú, že zdražovanie sa neskončilo, práve naopak. Ceny tovarov a služieb porastú prudko aj v nasledujúcich mesiacoch, treba sa na to finančne pripraviť. Zdá sa totiž, že hojné časy vystriedajú tie ťažšie, ktoré výrazne zasiahnu peňaženky ľudí.

Zdražovanie, aké sme na Slovensku roky nemali, cítia v posledných týždňoch najmä vodiči pri tankovaní. Benzín či nafta ich stoja takmer o štvrtinu viac než vlani. Poriadny prievan v peňaženke majú aj tí, ktorí platia účty za plyn či elektrinu. A to nie je všetko.

„Infláciu si ľudia najskôr všimnú pri potravinách a energiách. Rast cien môže naozaj robiť vrásky na čele Slovákom, pretože na potraviny a bývanie míňame najviac zo všetkých bežných výdavkov,“ objasňuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Na druhej strane je podľa neho dobré, že sa inflácia ukázala, aspoň sa ľudia začnú zaujímať o svoje vlastné financie. Rodinný rozpočet sa im totiž len tak zo dňa na deň nenafúkne, skôr ho budú musieť domácnosti riadne krotiť.

Za nákupy potravín si priplatíme

Oproti januáru 2021 zaznamenali výrazný medziročný nárast cien potraviny a nealkoholické nápoje a to o 8,1 percenta. Čo to znamená premenené na drobné? Zákazníci v obchodoch platili viac najmä za oleje a tuky (24,6 percenta), zeleninu (15,3 percenta), mlieko, syry a vajcia (9,4 percenta), chlieb a obilniny (9,1 percenta).

Slováci si tak za „novoročné“ nákupy potravín priplatili medziročne o vyše osem percent. To v praxi podľa Evy Sadovskej, analytičky Wood & Company znamená, že kým v úvode roka 2021 urobili Slováci a Slovenky nákup potravín za 100 eur, v januári 2022 to už bolo za viac ako 108 eur. V košíkoch alebo vozíkoch pritom mali tie isté tovary.

Vzrástli aj náklady na transport pre drahšie pohonné hmoty, stúpli ceny zemného plynu či elektrickej energie. To sú všetko položky, ktoré vstupujú do výroby a premietajú sa do konečných zvýšených cien tovarov, hovorí pre TREND Dominik Hapl, analytik Across Private Investments. „Preto inflácia tovarov je vyššia ako napríklad inflácia služieb. Tam sa rast cien komodít nemá príliš ako prejaviť,“ dodal.

Je draho a bude drahšie

Podľa názoru Petra Helexu, výkonného riaditeľa Inštitútu stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica neexistuje operatívne riešenie na „zahasenie“ inflácie. „V prvom rade treba jasne komunikovať, že ceny v dohľadnej dobe určite nebudú klesať. V budúcnosti však môžu stúpať pomalšie,“ spresňuje pre TREND. Kľúčovou otázkou podľa neho bude, ako bude štát infláciu kompenzovať ohrozeným skupinám obyvateľstva ako sú napríklad dôchodcovia.

Podobne to vníma aj analytička E. Sadovská. Zdražovanie výraznejšie pocítia domácnosti seniorov, ktorým sa v tomto roku valorizovali dôchodky v priemere o 1,3 percenta, čo je podstatne menej v porovnaní s  očakávanou infláciou.

„Ako pandémiou, tak i výraznejším zdražovaním v krajine, sú ohrozené ale aj nízkopríjmové domácnosti, domácnosti nezamestnaných, domácnosti jedného rodiča s deťmi, domácnosti s viacerými deťmi, ale i domácnosti so zdravotne znevýhodnenými členmi,“ objasnila analytička.

TREND sa na aktuálne dáta pozrel podrobnejšie vo fotostory.