Variant covidu-19 omikron, ktorý spôsobuje prudký nárast počtu infikovaných v celej Európe, umožnil výrazne skrátiť karanténu v jednotlivých krajinách. Dôvodom je podpora ekonomiky a firiem, ktoré sa obávajú veľkých výpadkov pracovnej sily. 

Napriek nárastu prípadov infekcie je počet ľudí prijatých do nemocníc a na jednotky intenzívnej starostlivosti s covidom len zlomkom z vrcholu prípadov počas zimnej vlny pandémie. A to je dobrá správa.

Skrátenie karantény bude zrejme realitou aj na Slovensku. Teda, ak sa politici „rozhýbu“. Oproti ostatným európskym krajinám, nevynímajúc ani susedné Česko, kde majú novú vládu pod vedením Petra Fialu, výrazne zaostávame. Kým u nás sa o tejto možnosti len diskutuje (prvýkrát už v septembri 2021), v Európe toto opatrenie zavádzajú postupne od konca decembra, niekedy prakticky zo dňa na deň.

Nakazená osoba je podľa vedcov najviac infekčná na začiatku ochorenia – jeden až dva dni pred symptómami a dva až tri dni potom. Aj preto americké CDC odporučilo ešte v decembri 2021 skrátiť karanténu na päť dní, aby ľudia mohli bezpečne žiť svoj každodenný život.

Skrátime, ale všetci si počkajú

Ako to môže vyzerať v praxi? Domáca izolácia by sa u nás mohla skrátiť z desiatich dní na päť, v prípade veľkých výpadkov v sektoroch by mohlo dôjsť k špecifikácii skrátenia karantény pre zaočkovaných a nezaočkovaných, teoretizuje rezort zdravotníctva.

Minister Vladimír Lengvarský chce presadiť kratšiu dobu pre zaočkovaných, konkrétne uviedol tri dni. „Hovoríme zatiaľ o piatich dňoch. V prípade veľkých výpadkov budeme deliť ľudí na zaočkovaných a nezaočkovaných. Zaočkovaní budú mať asi kratšiu karanténu, ale to je ešte predmetom diskusií,“ povedal 19. januára médiám.

„K skráteniu dôjde určite,“ potvrdil pre médiá po rokovaní vlády 19. januára minister hospodárstva Richard Sulík. On sám pritom dúfa, že povinná karanténa sa skráti na päť dní v prípade očkovaných i neočkovaných ľudí. Aktuálne je to desať dní. „To skrátenie pôjde do vyhlášky. Veľmi dúfam, že sa tam dostane číslo päť,“ vyhlásil.

TREND zisťoval, ako to funguje v iných európskych krajinách. Pozrite si ich nižšie vo fotostory.