Vysoká minimálna mzda spôsobuje podnikateľom ťažkosti hlavne v časoch pandémie, kedy plánované tržby výrazne osekávajú obmedzenia zo strany štátu. V tomto roku neboli ešte vôbec otvorené obchody a reštaurácie zarábajú ďaleko menej pre možnosť predaja len cez okienko.

Napriek ťažkým časom firmy vyplácajú zamestnancom až šesť rôznych stupňov minimálnej mzdy. Zaviesť len jeden stupeň najnižších platov sa vo vláde snaží presadiť predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

„Návrh ministerstva hospodárstva jednoznačne podporujeme, keďže my sami dlhodobo voláme po jednej úrovni minimálnej mzdy. Viac stupňov totiž dlhodobo negatívne vplýva na odmeňovanie a motivačné systémy vo firmách,“ povedal pre TREND tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

Napriek podpore zo strany zamestnávateľov takáto zmena v tomto volebnom období neprejde, keďže proti rušeniu viacerých taríf je minister práce Milan Krajniak (Sme Rodina). „Takýto návrh bol už v ,Kilečku 1ʻ a ja som ho zavetoval. Na mojom stanovisku sa nič nemení,“ uviedol pre TREND.

Štát osobitne stanovuje najnižšie možné zárobky vysoko postavených manažérov súkromných firiem.
Zdroj: Shutterstock
Štát osobitne stanovuje najnižšie možné zárobky vysoko postavených manažérov súkromných firiem.

Minimálne mzdy manažérov

Viaceré stupne minimálnej mzdy určujú najnižší možný zárobok pre jednotlivé pracovné pozície na slovenskom trhu práce. Hlavne v prípade tých vysokých manažérskych príde niektorým analytikom absurdné stanoviť výšku minimálnej mzdy.

„Asi nemá moc veľký význam, aby štát firmám určoval minimálnu výšku platu riaditeľa. Ten v realite aj ta zarába ďaleko viac ako je stanovené v zákone,“ uviedol pre TREND ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

Za najnižšie mzdy v domácej ekonomike pracuje okolo 120-tisíc ľudí. „Veľký prínos má hlavne pre ľudí pracujúcich na jednoduchých manuálnych pozíciách, ktorých nie je veľmi ťažké nahradiť,“ dodal V. Baláž.

Práve pre zabránenie vzniku pracujúcej chudoby základnú minimálnu mzdu pár rokov dozadu prijali aj v nemeckej ekonomike, z európskeho pohľadu najsilnejšej. Na porovnanie, kým na Slovensku je tohtoročná minimálna mzda 623 eur v hrubom, tak v Nemecku až 1 571 eur.

Snaha o zmrazenie nevyšla

Koncom minulého roka prebehlo neúspešné rokovanie o tohtoročnej výške minimálnej mzdy medzi zamestnávateľmi, odbormi a vládou. „Pôvodne sme trvali na zmrazení minimálnej mzdy, odpojení príplatkov od minimálnej mzdy, ako aj zrušení šiestich stupňov náročnosti práce,“ povedala pre TREND Miriam Filová, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa