Počas predchádzajúcich dvanástich mesiacov ponúkol II. pilier možnosť rozprávkového zhodnotenia peňazí. Najviac zarobili sporitelia investujúci v akciových a indexových fondoch, ktorých ročné výnosy dokázali v niektorých prípadoch prekonať hranicu 40 percent.

„Rast akciových trhov je už od marca minulého roka poháňaný bezprecedentnou podporou centrálnych bánk vo forme pumpovania peňazí do obehu. K tej sa neskôr pridali aj vládne balíčky a stimuly najmä v USA, čo dokázalo o 180 stupňov otočiť nielen vývoj trhov, ale aj ekonomiky,“ povedal pre TREND Matej Varga, člen predstavenstva Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky.

Tesne po vypuknutí pandémie sa obchodníci na finančných trhoch obávali vysokých strát, ale ich pesimistické scenáre nakoniec bez problémov odvrátilo masívne tlačenie peňazí a štedrá finančná podpora zo strany viacerých vlád. Pozitívny trend rastu sa na finančných trhoch pravdepodobne udrží aj v najbližších mesiacoch, potom môže časy tučných ziskov vystriedať obdobie strát.

Stane sa tak v prípade rýchleho rastu cien, ktorý centrálne banky dokážu zastaviť jedine zvýšením úrokov a následným spomalením hospodárskeho rastu. „Hoci inflácia a nárast trhových úrokových sadzieb môžu spôsobovať korekcie aj na akciových trhoch, centrálne banky hlboký pád trhov neumožnia, zmarilo by to ich doterajšie úsilie o obnovu rastu ekonomiky,“ dodáva M. Varga.

Nízke súkromné penzie

Dobrý pocit sporiteľov zo súčasných vysokých ziskov sa skončí po odchode do penzie. Za peniaze zarobené investovaním v II. pilieri sa dajú kúpiť mesačné dôchodky vo výške pár desiatok eur. Napríklad za sumu 6 991 eur je možné v poisťovni Allianz získať doživotný dôchodok vo výške 22,04 eura. Na základe jednoduchého prepočtu vychádza, že človek musí na dôchodku žiť minimálne 27 rokov, ak chce z II. piliera dostať viac peňazí, ako do neho vložil.

Práve z tohto dôvodu je v posledných rokoch malý záujem o súkromné penzie. Ľudia totiž aj tak väčšinu dôchodku dostavajú od štátu a časť z nich radšej nechá peniaze v II. pilier ako dedičstvo deťom. Kúpou súkromného dôchodku sa zásadne zmení systém dedenia v neprospech sporiteľa. Vo väčšine prípadov jeho dediči nedostanú nič alebo len veľmi malú sumu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa