Pokiaľ by ste chceli nadobudnúť kvalifikáciu „referent poľovníctva“, museli by ste najskôr vedieť napríklad popísať poľovnícke trofeje či zakázané spôsoby lovu. Podľa požadovaných zručností by ste mali tiež dodržiavať poľovnícke tradície, alebo vedieť plánovať poľovné hospodárenie či komunikovať v cudzom jazyku.

Takúto kvalifikáciu však reálne na Slovensku nikdy nezískate, pretože neexistuje žiadny kurz či vzdelávací program, ktorý by viedol k jej získaniu. Nemôžete sa z nej ani preskúšať pred odbornou komisiou, pretože takáto možnosť tiež neexistuje, ale načo by ste to aj robili. Táto kvalifikácia by vám k žiadnej kariére nepomohla. Pravdepodobne totiž nejde ani o kvalifikáciu, ale len o názov pracovnej pozície v Štátnych lesoch SR. Je to jeden z nepodarkov, ktorých register zvaný Národná sústava kvalifikácií (NSK) obsahuje mnoho.

Chybný register nenašiel uplatnenie

Register NSK vznikol pred šiestimi rokmi v rámci eurofondového projektu za viac ako 20 miliónov eur a obsahuje tisícku kvalifikácií. Pôvodný zámer bol, že NSK vytvorí jednotné štandardy pre rôzne kvalifikácie, ktorými sa budú riadiť vzdelávacie inštitúcie. Lenže toto sa nedeje, pretože to vzhľadom na množstvo chýb v registri, metodických nedostatkov a nedostatočnú legislatívu ani nie je možné.

Doteraz preto register nenašiel v praxi v podstate žiadne uplatnenie. Ministerstvo školstva však využívanie registra vidí inak. „Patrí medzi pozitívne príklady výstupov národných projektov, ktoré sa dajú označiť za systémové a dodnes z nich má prínos nielen školstvo, ale aj všetky sektory hospodárstva, o čom svedčí návštevnosť webstránky NSK,“ uviedol dávnejšie pre TREND odbor komunikácie. Neskôr konkretizoval, že „slúži v prvom rade vzdelávacím inštitúciám ako inšpirácia na tvorbu vzdelávacích programov“.

„NSK mala mať regulačný charakter, nemalo to byť len slohové cvičenie,“ oponoval takémuto vysvetleniu šéf Asociácie inštitúcií vzdelávania dospelých Klaudius Šilhár. Inými slovami, nemal len inšpirovať, ale malo ísť o záväznú normu.

Ani nedostatočné využitie však nebráni Štátnemu inštitútu odborného vzdelania (ŠIOV), aby platil súkromnej firme za technickú podporu registra. Za necelé dva roky zaplatil spoločnosti Asseco CE 200-tisíc eur za technickú podporu a ďalších 90-tisíc za aktualizáciu desiatich kvalifikácií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa