V čom spočíva výhoda solárnych panelov? Pamätám si, že pred pár rokmi bol problém s využitím letných prebytkov energie a slabým výkonom v zimných mesiacoch. Nezdalo sa to veľmi užitočné vzhľadom na veľkosť investície.

Doteraz bol presne ten problém že v lete nepotrebujete toľko teplej vody, koľko je schopné slnko nahriať. Mohli ste si akurát tak vykurovať bazén. V zime vám solárna energia veľmi nepomôže.

Pred niečo vyše rokom som si však dal namontovať solárne panely, teraz je možnosť zriadiť si virtuálnu batériu. Distribútori elektrickej energie ponúkajú virtuálnu batériu, takže prebytok elektrickej energie odovzdáte do systému a keď ju potrebujete, čerpáte si najskôr svoju a až potom od elektrární.

Platí sa len za distribúciu, čo je zlomok ceny elektriny. Za päť mesiacov v roku vyprodukujem dosť na to, aby som si vystačil aj na zvyšok roka. V lete vyrobím aj 50 kWh denne, teraz v zime možno 5 kWh. To, samozrejme, stačí možno tak na rýchlovarnú kanvicu. Záleží od počasia, samozrejme.

Aké ste mali náklady na energie predtým?

Dlhé roky som mal v dome tepelné čerpadlo bez fotovoltiky a mal som náklady možno 130 eur mesačne. Teraz s fotovoltikou platím 30 eur mesačne, to je hlavne prenájom hodín a distribúcia spolu s ďalšími poplatkami.

Veľa závisí od distribútora. Niektorí vám vrátia elektriku len počas jedného roka. Číže ak vyrobíte 1 000 kWh naviac oproti svojej spotrebe, na konci roka sa to vynuluje. Treba si dobre prečítať zmluvy. Môj distribútor nemá ročné zúčtovanie a nasporenú energiu si môžem prenášať aj do ďalšieho roka.

Výhoda je však to, že cena elektrickej energie, ktorú odoberám, je nižšia ako tá, ktorú majú domácnosti bez fotovoltiky. Takže aj keď som začínal s virtuálnou batériou v zime a na začiatku som viac odoberal ako dodával, bolo to výhodné.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa