Čím vyššia ekonomická sloboda, tým väčší osobný aj spoločenský blahobyt - ukazujú skúsenosti krajín z celého sveta.

Trajektória Slovenska za posledných 15 rokov v rebríčku ekonomickej sloobody nedáva nádej na nasledovanie úspešného príbehu štátov Škandinávie či juhovýchodnej Ázie. Dokonca sa dá povedať, že celú históriu Slovenska krajina v indexe ekonomickej slobody klesala.

Jedinou výnimkou boli reformy vlády Mikuláša Dzurindu. Prvá dekáda nového tisícročia bola pritom pre Slovensko úspechom, keď krajina dokázala v indexe predbehnúť Českú republiku. Tie časy sú však už dávno zabudnuté a predpoklady rastu prosperity klesajú už vyše dekády spolu s politikami bývalých vlád Smeru-SD.

Problémom Slovenska však nie je snaha o vybudovanie sociálneho štátu. Škandinávia ukazuje, že je možné vytvoriť dlhodobo udržateľný sociálny štát. Problémom je, na akých základoch sa sociálny štát stavia. Či je doplnkom ku kvalitnej verejnej správe, k funkčnému podnikateľskému prostrediu či znalostnej a inovatívnej ekonomike. Alebo s nimi súperí – a vtedy je sociálny štát budovaný na úkor všetkého, čo zabezpečuje budúcu prosperitu.

A práve v tomto smere Slovensko v poslednej dekáde zlyhalo. Zdá sa, že zlyháva naďalej aj pri novej vláde vedenej Igorom Matovičom.

Návrat socializmu

Žiadna slovenská vláda nestála pred takou ťaživou hospodárskou a zdravotnou situáciou ako tá súčasná. Veľmi rýchlo sa však ukázala jej neskúsenosť, slabé odborné zázemie a vôbec nezáujem riešiť problémy na odbornej úrovni. To spolu so silným ideologickým antitrhovým zameraním hlavnej koaličnej strany naznačuje, že aj súčasný volebný cyklus Slovensko premrhá v tej najdôležitejšej vládnej politike – príprave na budúcnosť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa