Treba zrušiť dlhé roky zabehnuté priemyselné závody na Slovensku, keď si nedokážu poradiť s rastúcimi cenami energií, ale treba nadšene privítať ďalšími vládnymi stimulmi nových investorov. Takto nejako zrejme zmýšľajú politici z vlády Eduarda Hegera, ktorá opätovne prechádza vážnou koaličnou krízou.

V priam existenčných problémoch sú pritom aj viaceré priemyselné fabriky. Najnovšie aj hlinikársky závod Slovalco, ktorý má za sebou viac ako 70-ročnú históriu. Už takmer dva roky má jasné problémy, trápia ho privysoké ceny energií a príliš nízke štátne kompenzácie. Od septembra zatvára. V hre sú dva možné scenáre. Vypnutie sa udeje na dva roky, lebo len reštart pecí trvá takmer rok, alebo sa fabrika presunie inam.  

EBE 28 Brusel - Maďarsko a Poľsko majú možnosť obrátiť sa na Súdny dvor EÚ a nechať skontrolovať nové pravidlá súvisiace s čerpaním dlhodobého rozpočtu Únie až do posledného detailu. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (na snímke) v rámci svojho prejavu pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli v stredu 25. novembra 2020. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a plenary session at the European Parliament in Brussels,
Neprehliadnite

Pozrite sa, ako Brusel rozťahuje krídla. Chce zrušiť veto, limituje hotovosť, zvýši reguláciu

Takmer dva roky upozorňovali vládu na problémy, ale márne. Hlinikáreň Slovalco pristúpila k najhoršiemu scenáru, keď reaguje na neschopnosť zaviesť konkurencieschopný rámec na kompenzáciu nepriamych CO2 nákladov, potvrdil rezort hospodárstva na čele s ministrom Richardom Sulíkom.

„Mrzí ma, že napriek tomu, že sme o tejto situácii vedeli, nenašli sme s ministerstvom financií dohodu o adresnej pomoci pre tak energeticky náročný podnik. Na tieto účely máme environmentálny fond, do ktorého plynú tržby z predaja povoleniek CO2,“ spresnil 17. augusta pre médiá R. Sulík.

Osud jedinej slovenskej ekologickej hlinikárne je preto zdá sa spečatený. „Minimálne do konca septembra odstavíme výrobu hliníka. Dotkne sa to zhruba tristo priamych zamestnancov, ktorí odídu, zostane nám ich len 130. Podľa toho, či a ako bude na toto reagovať vláda úpravou legislatívy, a či uveríme prípadnému reštartu firmy, podľa toho sa rozhodneme,“ uviedol pre TA3 riaditeľ Slovalca Milan Veselý. Fungovať zostane iba recyklácia hliníkových odpadov.

Blaha Petr, Duslo, Sala
Neprehliadnite

Výroba hnojív v Európe sa rúca. Nevyrábame, tvrdí šéf Dusla. Ale bez hnojív nebudú potraviny

„Hlinikáreň Slovalco je kľúčovým dodávateľom nielen pre slovenské, ale aj pre európske spoločnosti. Zastavením výroby bude Európa nútená dovážať hliník z krajín, ako je Čína alebo Rusko,“ okomentoval pre agentúru ČTK M.  Veselý koniec prevádzky v továrni v Žiari nad Hronom.

Závod obmedzil objem výroby už na prelome rokov 2021 a 2022 na súčasných 60 percent výrobnej kapacity. Odstávka zasiahne aj viac ako tisíc externých dodávateľov. Vlani podnik vyrobil 197, 250 ton hliníkárenských produktov. Spoločnosť Slovalco, ktorej väčšinovým akcionárom je hlinikársky gigant Norsk Hydro, sa reálne začala prikláňať k stratégii konca produkcie na slovenskom trhu.   

Megainvestícia verzus záchrana

To, čo vníma rezort hospodárstva v súčasnej situácii ako katastrofu pre tuzemský trh, ktorá značne ovplyvní aj ďalšie európske firmy, Matovičov rezort vidí inak.

„Problémy na trhu s hliníkom sú celoeurópske a možnosti Slovenska sú extrémne limitované. Štát nedokáže a nemôže dlhodobo kompenzovať vstupné náklady podnikateľským subjektom. Mrzia nás prípadné individuálne dosahy krízy na zamestnancov,“ spresnil v stanovisku tlačový odbor rezortu financií. 

Analytik J&T banky Stanislav Pánis pripúšťa, že ide o súkromnú firmu, ktorá sa nedokázala vyrovnať s protivetrami vysokých cien energií takže výrazne redukuje činnosť.  „Som presvedčený, že vlády by nemali zachraňovať súkromné firmy, nech majú akékoľvek problémy. Nech straty nesú ich akcionári a nie daňoví poplatníci. Druhá strana tej istej mince však je, že už aj minulé vlády pristúpili na prehnané ekologické tlaky z Bruselu," dodal pre TREND. 

Tie podľa neho významne prispeli k rastu cien energií a k poklesu konkurencieschopnosti rôznych energeticky náročných sektorov ekonomiky. „A to si myslím, že neboli správne rozhodnutia, ktorých kyslé ovocie dnes zbierame," doplnil. 

Premiér Eduard Heger sa v spore o hroziace prepúšťanie v Slovalcu priklonil skôr ku kolegom z OĽaNO, ministrovi financií Igorovi Matovičovi a ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi. Hlavným problémom žiarskej hlinikárne podľa neho nie sú kompenzácie z Environmentálneho fondu.

„Samotné Slovalco vie, že je preňho nerentabilné investovať elektrickú energiu do výroby hliníka, ktorý predáva za polovičnú cenu len nákladov elektriny,“ povedal premiér ešte v júli pre TASR.

Paradoxne, zrejme ho netrápi osud tejto fabriky, avšak veľmi vítané sú nové investície, napríklad švédsky závod Volvo Cars na východe Slovenska, ktorý má mať do roku 2025 klimaticky neutrálne výrobné procesy. Ani tie sa však nezaobídu bez hliníka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa