Slovenské verejné financií od kolapsu delí možno len desať až pätnásť rokov. Napriek tomu minister financií otvoril nebezpečnú diskusiu. Tá spočíva v tom, ako čo najlepšie prejesť miliardy eur získané zvýšením daní.

Novým favoritom sú rodiny s deťmi. Kvôli ich lepšej podpore je v hre zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH). A to zo súčasných 20 na rovných 25 percent. Takto vysoko spotrebu svojich občanov v súčasnosti zdaňujú len Švédi, Dáni a Chorváti. V čele zdaňovacieho peletónu je Maďarsko, ktoré od svojich občanov vyberá až 27 percentnú DPH.

Slovensko je pri súčasnom nastavení základnej sadzby menej prísne. Najnižšiu len 17 percentnú DPH vyberá Luxembursko, 18 percent Malta, 19 percent Cyprus, Rumunsko a Nemecko. No a potom nasledujú krajiny s DPH vo výške 20 percent a sú medzi nimi Slovensko, Estónsko, Francúzsko, Bulharsko a Veľká Británia.

Slabé slovenské zľavy

Napriek tomu na tom nie sme tak dobre, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať a na rozdiel od iných štátov nemáme napríklad super zníženú sadzbu DPH. Na vybrané tovary sa vo Francúzsku účtuje len sadzba vo výške 2,1 percenta. Podobnú super zľavu pri nákupe poskytuje až päť štátov Európskej únie, pričom v Írsku je sadzba vo výške 4,8 percenta.

Ďalej sa vo väčšine štátov Európskej únie uplatňuje znížená DPH na vybrané potraviny. Pri nich najnižšia sadzba sa začína na úrovni 5 percent a takúto sadzbu má Malta, Poľsko, Rumunsko, Litva, Cyprus, Taliansko, Chorvátsko a Maďarsko. Slovensko vybrané potraviny zaťažuje sadzbou vo výške 10 percent a je na chvoste peletónu spolu so Španielskom, Rakúskom, Fínskom a Českou republikou. Horšie sú na tom už len Lotyši, ktorí majú na vybrané potraviny zníženú DPH vo výške 12 percent.

Výnimkou potvrdzujúcou vysoké zaťaženie spotreby na Slovensku je nulová sadzba DPH na respirátory. No jej platnosť sa skončí už o pár mesiacov a to konkrétne 30. júna 2021. No stále na tom nie sme tak zle ako Dáni, ktorí nemajú žiadne zľavy a z nákupu všetkých tovarov platia DPH vo výške 25 percent.

BT Výška verejných dlhov vybraných štátov Európskej únie
Infogram

Sulík verzus Matovič

S nápadom ako naplniť prázdnu štátnu kasu prišiel minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Na svojom statuse otvorene avizoval, že pre lepšiu podporu rodín musíme zvýšiť DPH. No konkrétny nebol a detaily sa média dozvedeli až od Richarda Sulíka (SaS). Ten otvorene povedal, že nesúhlasí s návrhom ministra financií zvýšiť DPH zo súčasných 20 na 25 percent. Následne sa strhla tvrdá hádka a viacero poslancov OĽaNO bráni svojho šéfa tým, že o takto drastickom náraste nikdy nebola reč.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa