Rozumné hospodárenie bolo vždy na druhej koľaji. Smutné konštatovanie platiace pre súčasnú koalíciu aj opozíciu. Pohľad na tvrdé dáta ukazuje niekoľko rokov trvajúci negatívny trend v podobe od reality odtrhnutého spravovania štátnej kasy.

Slovensko malo minulý rok tretí najnižší nárast deficitu. Schodok štátneho rozpočtu stúpol z mínus 1,3 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) na mínus 5,5 percenta HDP. Stalo sa tak v rozmedzí rokov 2019 a 2020. Po zohľadnení ekonomického výkonu krajiny boli v časoch recesie viac šetrní len Lotyši a Švédi. V prvom štáte počas toho istého obdobia stúpol deficit z mínus 0,6 percenta HDP na mínus 4,5 percenta HDP a v druhom z 0,6 percenta HDP na mínus 2,9 percenta HDP.

Napriek tomu nejde o dobrú správu. V časoch recesie je čas investovať. Štátne výdavky majú razantne stúpnuť aj na úkor vyššieho dlhu. Jedine tak sa odvráti vlna bankrotov súkromných firiem, prepúšťania zamestnancov a klesajúcej životnej úrovne. Práve kvôli umožneniu masívnych vládnych investícií obnovila tlačenie peňazí Európska centrálna banka (ECB).


pôvodný súbor:0031.jpg
Neprehliadnite

Slovensko zaspalo dobu. Utečencov odmietajúci Poliaci otvorili pracovný trh cudzincom

Susedia míňali viac

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa