Najviac automobilov sa vyrobí na Slovensku. Po prepočítaní na tisíc obyvateľov. V tomto ukazovateli je domáca ekonomika dlhé roky svetovou jednotkou. Nič na tom nezmenila ani pandémia. Štyri automobilové závody minulý rok vyrobili 990 589 automobilov. Na tisíc Slovákov tak pripadlo 182 nových vozidiel.

Miestni sú na tom oveľa horšie pri porovnaní vlastníctva. Po prepočítaní na tisíc obyvateľov je majiteľom motorového vozidla len 439 Slovákov. V rebríčku zostavenom z 27 členov Európskej únie to stačí na 22 miesto. Horšie sú na tom len Chorváti, Bulhari, Maďari, Lotyši a Rumuni. Na poslednom mieste pripadá na tisíc obyvateľov len 357 vozidiel.

Spomedzi štátov vyšehradskej štvorky sú na tom najlepšie Poliaci. V európskom rebríčku im patrí štvrté miesto. Na tisíc obyvateľov tam pripadá až 642 vozidiel. V oveľa bohatšom Nemecku len 574. Najsilnejšia európska ekonomika je na ôsmom mieste. Poliaci za prekvapivo vysoké umiestnenie vďačia preferovaniu starých a lacných vozidiel. Práve v tejto krajine má každý tretí automobil viac ako 20 rokov.

Chudoba
Neprehliadnite

Slovensko verzus svet: Byť bohatší ako Slovák nie je umenie. Bulhar má o 3 500 dolárov viac

Mladí až tak auto nechcú

Automobilové koncerny v posledných rokoch upozorňujú na nový fenomén. Mladí ľudia, na rozdiel od svojich rodičov, netúžia až tak po novom automobile. Tento trend je najviac viditeľný v bohatom Dánsku. Tam na tisíci obyvateľov pripadá 455 automobilov. Len o šestnásť viac ako na Slovensku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa