V januári vyvolala v menší rozruch správa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) o tom, že ceny surového kravského mlieka sa na Slovensku v decembri vyšplhali na rekordnú úroveň 0,5292 eura za kilogram mlieka. Priemerná nákupná cena za minulý rok bola 0,3111 eur za kilogram.

Vyššia cena surového mlieka znamená niečo iné pre prvovýrobcov a niečo iné pre spracovateľov. Treba však dodať, že december bol pravdepodobne vrcholom, v januári totiž nastal mierny pokles. Očakáva sa, že cena surového mlieka by mohla postupne klesnúť ešte viac, a to o niekoľko centov.

Sporia, kde sa dá

Vo svojich odbytových cenách musia spracovatelia mlieka počítať nielen s tým, že platia viac za komoditu, ale aj so zvýšením ostatných vstupných nákladov. Ceny energií a pohonných látok, inflácia a náklady na mzdy sa totiž nezvýšili len pre prvovýrobcov. Spracovatelia musia navyše počítať s nárastom cien obalových materiálov. „Ani len celý nárast ceny základnej suroviny nepreniesli spracovatelia do odbytových cien,“ hovorí prezident Slovenského mliekarenského zväzu Marián Šolty, ktorý je zároveň podpredsedom SPPK a vedie tiež Levické mliekarne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa