Rastúce ceny automaticky zvýšia každej vláde príjem peňazí vybraných prostredníctvom dane z pridanej hodnoty. Preto sa zvykne hovoriť, že inflácia požiera vysoké dlhy a pomáha krajinám znižovať záväzky. Pravdivosť tejto vety potvrdzuje aj vývoj vo väčšine krajín Európskej únie.

Počas prvých troch kvartálov minulého roku klesol verejný dlh v dvadsiatich štyroch štátoch Európskej únie. Najviac padol v Grécku. Od prvého do tretieho kvartálu 2022 klesol zo 189,6 na 178,2 percenta HDP. Dvojciferný pokles sa podaril aj Cypru.

Grécko je dlhé roky najviac zadlženou krajinou Európskej únie. Vláda v Aténach si práve kvôli vysokým záväzkom nemohla dovoliť kompenzovať obyvateľstvu rast cien vyplácaním štedrej finančnej podpory. Akékoľvek snahy o nezodpovedné rozhadzovanie peňazí okamžite stopnú finančné trhy prudkým zdražením úverov. Výsledkom bola skromnejšia pomoc a prudký pokles verejného dlhu.

Najbohatšou krajinou Európskej únie je Nemecko. Berlín sa zameral najmä na kompenzácie vysokých cien energií. Tie v prípade firiem patria medzi najštedrejšie v celej EÚ. Pozitívny výsledkom tohto rozhodnutia je, že nemecká ekonomika minulý rok skončila v pluse a pri troche šťastia sa hrozbe recesie vyhne aj tento rok. Odvrátenou stranou mince je mierny pokles verejného dlhu, ktorý sa od prvého do tretieho kvartálu 2022 klesol zo 67,4 na 66,6 percenta HDP.

Česi verzus Slováci

Verejný dlh rástol len v troch krajinách. V českej ekonomike stúpol o 2,4 percentuálneho bodu, luxemburskej o 2,0 percentuálneho bodu a bulharskej o 1,1 bodu. Prekvapivým lídrom v nezodpovednom hospodárení je Česko. Záväzky krajiny od prvého do tretieho kvartálu stúpli zo 42,8 na 45,2 percenta HDP.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa